Ciężki sprzęt już rozszarpuje ostatniego brutala w Katowicach. Do 20 września nic po nim nie zostanie

To ostatni moment, by pożegnać budynek uważany za ostatniego brutala w Katowicach. Ciężki sprzęt już zaczął demolować obiekt przy ulicy Granicznej 32.

Zaczęło się niewinnie, od usuwania roślinności z działki, na której stoi brutalistyczny gmach dawnego Śląskiego Instytutu Naukowego. Teraz na ten teren wjechał już ciężki sprzęt i zaczęła się wielka demolka betonowego budynku przy ulicy Granicznej 32.

Buldożery niszczą ostatniego brutala w Katowicach

Maszyna pracuje, nadgryzając, kawałek po kawałku, pierwszy róg dawnej ostoi naukowców. Choć robotnicy polewają wodą spadające z wysokości kawałki betonu, to i tak dym i pył rozciągają się szeroką falą wokół tego terenu. Można wyczuć w pobliżu charakterystyczny, metaliczny zapach starego betonu, pomieszanego ze stalą.

Jak głosi tablica informacyjna na ogrodzeniu, do 20 września 2022 roku nie pozostanie już ślad po "ostatnim brutalu w Katowicach".

Działkę z brutalem kupił znany deweloper, firma Murapol. Zleciła ona rozbiórkę budynku, bo chce tu postawić budynek mieszkalny. Na razie nie wiadomo dokładnie jaki.

Śląski Instytut Naukowy krótko tu urzędował

Kiedy oddano go do użytku w 1976 roku, budynek Śląskiego Instytutu Naukowego był nowoczesnym jak na owe lata, betonowym, choć zaskakującym lekkością, obiektem. Jednym z przykładów brutalizmu w architekturze. W podobnym stylu wybudowano w 1972 roku też dworzec PKP "z kielichami", wyburzony w latach 2010-2011.

Śląski Instytut Naukowy, założony z inicjatywy gen. Ziętka w 1957 roku, zajmował się badaniem historii, folklorystyki, kultury oraz zjawisk społecznych i ekonomicznych głównie wschodniej części Górnego Śląska.

Jednak budynek przy Granicznej 32 był używany zaledwie przez kilka lat, bo i Śląski Instytut Naukowy zakończył działalność w 1992 roku. Później, opuszczony przez naukowców, niszczał z roku na rok.

Więcej: Śląski Instytut Naukowy odchodzi w zapomnienie. Zajrzeliśmy do środka, zanim zjawią się tam buldożery

Plantacja borówki Katowice 6

Może Cię zainteresować:

Pyszne borówki amerykańskie z plantacji w Katowicach, z gospodarstwa rolnego państwa Szczogiel

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Moto Show Katowice 2021

Może Cię zainteresować:

Moto Show Katowice 7 sierpnia 2022 na Muchowcu. Tuning, wyścigi, motocykle, auta zabytkowe. Słowem, raj dla miłośników motoryzacji

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon