Pyszne borówki amerykańskie z plantacji w Katowicach, z gospodarstwa rolnego państwa Szczogiel

W Katowicach, na hektarze ziemi, która jest łakomym kąskiem dla deweloperów, Bernadeta i Andrzej Szczogiel prowadzą od 12 lat plantację borówek amerykańskich. Właśnie zaczęli zbiory odmiany wielkoowocowej. Borówki wprost z krzaka można już u nich kupić. Są przepyszne! Przetestowaliśmy.

To jedno z nielicznych w Katowicach gospodarstw ogrodniczych. Konkretnie ogrodniczo-pszczelarskich. W dodatku znajduje się nie gdzieś na południowych obrzeżach miasta, ale dosłownie kilka przystanków tramwajem od centrum, w Brynowie. Tak, tak, w dzielnicy, w której ziemia jest na wagę złota. Bernadeta i Andrzej Szczogiel gospodarują na hektarze ziemi, którą uprawiał jeszcze ich dziadek, a rodzice mieli tu sad owocowy.

Plantacja borówki amerykańskiej w Katowicach

Od 12 lat przy ul. Kościuszki 140 prowadzą uprawę borówek amerykańskich. Ich plantacja nie jest bezpośrednio przy ulicy, oddziela ją od niej linia tramwajowa i szpaler wysokich drzew. To dlatego wydaje się ukryta przed wielkim miastem. Gdy już dojedziemy albo dojdziemy do niej biegnącą wzdłuż Kościuszki ślepą uliczką, wydaje się, że znaleźliśmy się w innym świecie, gdzieś daleko pozostawiliśmy wielkomiejski zgiełk.

Na plantacji, oddzielonej też od innych ulic w pobliżu drzewami, grzecznie w równych rzędach rosną krzaki borówki amerykańskiej, w większości trudnej w uprawie odmiany wielkoowocowej. I takie piękne, dorodne, pyszne owoce, wprost z krzaka, bez żadnych pośredników, chłodni, sklepów po drodze, można tu, na miejscu, kupić. Ostrzegamy, trudno się opanować, by od razu ich nie zjeść.

Najmniejsze pudełko, pół kilograma, kosztuje 10 zł. 1 kg - 20 zł, a za kobiałki z 3 kg owoców trzeba zapłacić po 60 zł. I właśnie te większe pojemności schodzą szybko. Dużo osób, które podjeżdża to stali klienci, często wdający się z pogawędkę z panem Andrzejem i jego żoną.

Wielkoowocowa odmiana borówki lubi miasto

Zresztą Andrzej chętnie oprowadza po plantacji, opowiadając o borówkach. Okazuje się, że odmiana wielkoowocowa lubi... miasto.
- Ona jest wrażliwa na przymrozki, zwłaszcza wiosenne przymrozki dają jej popalić, a w mieście zawsze jest o te kilka stopni więcej niż na wsi - mówi współwłaściciel plantacji. Dlatego, jak tłumaczy, wielkie plantacje wycofują się z tej odmiany, bo muszą mieć określoną wydajność z krzaka.

Borówka musi mieć kwaśne podłoże, a nawożenie jest kluczową sprawą. Państwo Szczogiel wynajmują specjalnych doradców, którzy opracowują skład nawozów.

- Będziemy chcieli wprowadzać nową odmianę owoców. Zamierzamy zrobić w przyszłym tygodniu degustację dla klientów, by pomogli nam dobrać tę odmianę. Sprawdzimy, co im najbardziej smakuje - mówi pan Andrzej.

Czy jacyś deweloperzy czynili zakusy na tę ziemię? Mieliście jakieś propozycje - pytam właścicieli plantacji. - Oj tak - kiwa głową pan Andrzej, i to wiele. - Ale my chcemy kontynuować rodzinną tradycję rolnictwa i sadownictwa - wtrąca pani Bernadeta.

Sklepik na plantacji jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00, a w soboty od 9.00 do 14.00. Dojazd jest tylko od strony ul. Kościuszki, i to z pasa w stronę centrum. Trzeba skręcić w prawo między ulicami Drozdów i Gawronów, w miejscu, gdzie jest też wjazd do Zakładu Zieleni Miejskiej. Od strony ul. Drozdów trwa budowa zbiornika retencyjnego i przejazd jest utrudniony.

Brutal Katowice 2

Może Cię zainteresować:

Zaczęło się wyburzanie ostatniego "brutala" w Katowicach, dawnego budynku Śląskiego Instytutu Naukowego

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2022

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski: W prognozowanie pogody wkładam wiele pracy, ale i radości

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Urodziny Katowic 2022

Urodziny Katowic 2022. Przypomnijmy je sobie

Akcja przyjmowania starych opon

W zamian za zużyte opony - nasiona łąk kwietnych i kompost

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...