Co najmniej 9 śląskich kopalń działa nielegalnie. LISTA. Raport Greenpeace nie daje złudzeń

Według danych Greenpeace co najmniej dziewięć śląskich kopalń działa nielegalnie. Dostały zezwolenia wydane przez ministrów środowiska na wydobycie węgla, bez wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko. Sprawdź, o które dokładnie kopalnie chodzi.

ARC
Co z "zielonym światłem" dla umowy społecznej?

Jak podaje Greenpeace, większość koncesji została przedłużona w bezprawny sposób nawet o 20-25 lat. Kopalnie, które mają działać nielegalnie, należą do:

  • Polskiej Grupy Górniczej,
  • Jastrzębskiej Spółki Węglowej,
  • Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia,
  • Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Według danych, większość przedłużonych koncesji została pierwotnie wydana w latach 90., kiedy ocena oddziaływania kopalń na środowisko nie była jeszcze wymagana. Bezprawne przedłużenie koncesji miało miejsce pomiędzy 2018 a 2021 rokiem, na podstawie wprowadzonej w 2018 roku, niezgodnej z prawej unijnym, specustawy. Dzięki niej jednokrotnie przedłużono aż 16 zezwoleń na wydobycie bez konieczności dostarczania ocen oddziaływania na środowisko.

Taka ocena według Greenpeace uwzględnia także stanowiska osób i samorządów bezpośrednio dotkniętych działalnością kopalni. Spółkom górniczym pozwolono na pominięcie procedury oceny oddziaływania na środowisko, której częścią są konsultacje społeczne.

– Już teraz jesteśmy mocno poszkodowani przez działalność górniczą. Są to odkształcenia budynku, popękane ściany czy podłogi. Kopalnia tylko częściowo zgodziła się pokryć szkody wywołane działalnością górniczą. Życie w takich warunkach nie jest normalne. Zainwestowaliśmy nasze oszczędności kupując mieszkanie w zabytkowej kamienicy i zależy nam, by jak najdłużej była w dobrym stanie technicznym, w końcu to nasz dom. Nie chcemy, aby kopalnia przestała wydobywać węgiel. Domagamy się jednak, aby spółki węglowe rzetelnie oceniły swój wpływ na środowisko i architekturę, ponieważ aktualnie nie wiemy jak dalsze działania wpłyną na naszą kamienicę. Dom to miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie i chcemy mieć pewność, że nasze mieszkania przetrwają kolejne dziesięciolecia. – mówi członek Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kołodzieja 42, mieszkający w Murckach.

W tej dzielnicy Katowic fedruje właśnie Polska Grupa Górnicza, powodując liczne wstrząsy i osiadanie gruntu bezpośrednio zagrażając domom, które nie zostały zabezpieczone przed działalnością górniczą. Zagrożone są zabytkowe budynki, szczególnie kamienice, które mają nawet po 100 lat. Mieszkańcy na drodze sądowej domagają się od spółki PGG naprawy swoich nieruchomości w związku z powstałymi szkodami górniczymi.

– O przedłużeniu koncesji mieszkańcy dowiedzieli się po fakcie. Także my, jako rada dzielnicy, zostaliśmy pominięci w całym procesie przedłużania pozwolenia na wydobycie. Nie odbyły się także konsultacje społeczne. Spowodowało to duży niepokój społeczny co doprowadziło do akcji protestacyjnej w lutym bieżącego roku na której licznie zjawili się mieszkańcy Murcek walczący o swój dobytek – mówi Gabriel Tomczak, przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej Murcki.

Lista śląskich kopalń, które działają nielegalnie według Greenpeace:

OPERATORKOPALNIARUCH
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.KWK Budryk-
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK RudaHalemba
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK RudaHalemba
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK RudaHalemba
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK RudaBielszowice
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK RudaPokój
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.KWK Makoszowy-
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.KWK Knurów-SzczygłowiceKnurów
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.KWK Knurów-SzczygłowiceSzczygłowice
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Staszic-WujekMurcki-Staszic
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Staszic-WujekMurcki-Staszic
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Staszic-WujekMurcki-Staszic
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Staszic-WujekWujek
PG Silesia Sp. z o.o.KWK Silesia-
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Sośnica-
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Mysłowice-Wesoła-
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Piast-ZiemowitPiast
Polska Grupa Górnicza S.A.KWK Piast-ZiemowitZiemowit


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon