Co się dzieje na Stargańcu? Miejsce wypoczynku katowiczan w Mikołowie przechodzi rewitalizację

Jeszcze w tym roku staw Starganiec na pograniczu Katowic i Mikołowa ma zyskać nowe, bardziej cywilizowane, oblicze. Choć formalnie to miejsce wypoczynku leży w granicach Mikołowa, za inwestycję płacą katowiczanie, bo i oni najczęściej korzystają z tego miejsca położonego w Lasach Panewnickich.

W październiku 2022 roku rozpoczęła się rewitalizacja terenu wokół stawu Starganiec. Jej celem ma być przywrócenie dawnej świetności cieszącemu się ogromną popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców Katowic miejscu.

Odnowa Stargańca kosztuje 7 milionów złotych

Obecnie realizowane są roboty ziemne, a inwestycja będzie gotowa jeszcze w tym roku. Teoretycznie, według umowy, wykonawca powinien zdążyć zrealizować inwestycję do wakacji. Ale urzędnicy nie obiecują, że będzie można korzystać z atrakcji nowego Stargańca w lipcu czy sierpniu.

- Starganiec to miejsce, w którym latem pojawiają się tłumy mieszkańców Katowic i okolicznych miast, aby korzystać z możliwości odpoczynku nad wodą. Lata świetności niestety miejsce to miało już za sobą, dlatego zdecydowałem, że czas je doinwestować. Dzięki współpracy z Mikołowem oraz nadleśnictwem mogliśmy w ubiegłym roku przystąpić do inwestycji, której wartość to 7 mln zł. Głównym punktem tej rewitalizacji jest zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Oddanie tej inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę tego roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach prac wykonany zostanie pomost składający się z dwóch części – stałej i pływającej, biegnącej równolegle do ścieżki pieszej. Umocnione zostaną także brzegi małego stawu. W części plażowej powstaną kładki z kompozytu imitującego drewno, które znajdą się na przedłużeniu ścieżek, aby ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Cały teren ma być pozbawiony barier architektonicznych, jak np. uskoki czy wystające krawędzie, które utrudniałyby poruszanie się.

- Obecnie trwają roboty ziemne związane z budową boiska do siatkówki plażowej. Wykonywana jest także podbudowa pod parking oraz pod nawierzchnie mineralne. Jednocześnie trwa kształtowanie terenów zielonych. W najbliższym czasie rozpocznie się palowanie pomostu, ogradzanie parkingu, roboty ziemne związane z elektryką, a także umacnianie brzegów faszyną, czyli wiązkami gałęzi i wikliny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Starganiec ma być ucywilizowany

Na terenie wokół Stargańca pojawią się elementy małej architektury, takie jak altany piknikowe, ławki, leżaki miejskie, na których wygodnie będzie można odpocząć. Pojawią się także kosze do segregacji odpadów. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków na rowery. Na terenie nad stawem staną także tablice edukacyjne i informacyjne. Dla wygody odwiedzających wyznaczona zostanie strefa toalet przenośnych.

Na Stargańcu zostaną także rozmieszczone hotele dla owadów oraz budki lęgowe dla ptaków. Pojawią się nowe rośliny. Na polanie zostaną posadzone wielopiętrowe rośliny rodzime, a także miododajne – takie jak barwinek pospolity, szałwia łąkowa, konwalia majowa czy róża dzika. Zasadzone zostaną starodawne odmiany drzew owocowych – jabłonie, czereśnie, grusze, śliwy i wiśnie.

Powstaną boiska do siatkówki plażowej. Na północ od boisk zostanie usytuowana strefa grillowa, w której znajdą się altany piknikowe z ławkami, stołami oraz kręgi grillowe.

Powstanie też strefa małej gastronomii z dwoma stanowiskami postojowymi dla foodtrucków. Zostaną one usytuowane wzdłuż ścieżki prowadzącej od parkingu w stronę plaży. Dwa kolejne staną w strefie biwakowej. Obecny parking zyska nową nawierzchnię, a jego teren zostanie otoczony ogrodzeniem. Zostaną wyznaczone miejsca parkingowe oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Teren będzie oświetlony, będzie też monitoring

Teren będzie oświetlony lampami solarnymi, wyposażonymi w czujniki zmierzchu i ruchu, co pozwoli na bardziej ekonomiczne korzystanie z oświetlenia w momencie, kiedy jest ono potrzebne. Dodatkowo na słupach latarni zamontowane zostaną kamery monitoringu.

Zaprojektowane ścieżki będą biegły w śladzie tych już istniejących, a ich nawierzchnia będzie z warstwy mineralnej. Będą dostosowane także dla osób niepełnosprawnych, czyli pozbawione barier architektonicznych, które utrudniałyby poruszanie się. W jak najmniejszym stopniu będą także ingerować w systemy korzeniowe drzew.

Staw morawa katowice szopienice

Może Cię zainteresować:

Przy stawie Morawa w dzielnicy Szopienice powstaną kąpielisko i ścieżka rowerowa

Autor: Redakcja

16/03/2023

Fabryka Park w Katowicach Pierwsza inwestycja handlowa TDJ Estate wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Nowy park handlowy powstaje w Katowicach, na terenie dawnych zakładów firmy Famur

Autor: Katarzyna Pachelska

17/04/2023

Park osiedle Norma

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowy na realizację czterech nowych parków w Katowicach. Poczekamy na nie do wiosny 2024 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

03/02/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon