Coraz trudniej kupić auto, również używane. Branża automotive musi przejść do sieci - prognozują specjaliści

Nastroje wśród przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej nie są wesołe. Ludzie i firmy kupują coraz mniej nowych aut, a fabryki - mniej produkują. O tym, jak zmieni się świat automotive w najbliższym czasie, dyskutowano na konferencji w Ogrodzieńcu.

Unsplash
Samochody (zdjęcie ilustracyjne)

Wnioski z prowadzonych w trakcie konferencji branży automotive w Ogrodzieńcu rozmów wskazywały na to, że sprzedaż samochodów w salonach zmieni się bezpowrotnie.

- Pandemia obnażyła słabość dzisiejszej formuły sprzedaży. Internet będzie odgrywał coraz większą rolę i nie unikniemy przejścia do sieci, chociaż ten proces nie będzie taki szybki, jak się niektórym wydaje. Część prognoz podaje, że do roku 2035 udział w rynku sprzedaży samochodów przez Internet będzie wynosił 35% – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR oraz twórca największej w Polsce porównywarki samochodów osobowych Autokatalog.pl.

Eksperci wskazują, że niezbędna będzie zmiana perspektywy sprzedaży, otwarcie się na nowe kanały internetowe i wdrożenie dynamicznych strategii cyfryzacji w sieciach dealerskich.

Rok 2020 to nagłe załamanie rynku motoryzacyjnego

W stosunku do roku 2019, w 2020 roku zarejestrowano prawie 138 tys. mniej samochodów do 3,5 t. IBRM SAMAR prognozuje, że w 2021 roku o 9 % wzrośnie sprzedaż nowych aut w tej kategorii, natomiast już w całym 2022 r. nastąpi ponowny spadek rok do roku aż o 5%.

- W ciągu ostatnich 4 lat możemy zauważyć, że udział osób fizycznych w zakupie nowych aut regularnie spada, zwiększa się natomiast liczba leasingów i zakupów flotowych – twierdzi Robert Bendlewski, dyrektor departamentu pojazdów Idea Getin Leasing S.A.

Co ciekawe, systematycznie zmniejsza się liczba dostępnych na rynku pojazdów. Według ocen IHS Markit w pierwszym półroczu 2021 z powodu braku podzespołów wyprodukowano na świecie o 2,59 miliona mniej aut niż zakładano.

Coraz dłużej użytkujemy samochody

Na skutek tej tendencji zmienia się również czas użytkowania pojazdów. Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują, że wydłuża się w Polsce okres użytkowania samochodów osobowych. Dla pojazdów tzw. służbowych, leasingów i car fleet management to wzrost o średnio 4 miesiące. Nowe pojazdy nie są dostępne, zatem konsumenci i firmy nie sprzedają tych obecnie użytkowanych.

- Czynniki, które będą miały wpływ na okres użytkowania pojazdów używanych w najbliższych miesiącach, to z pewnością kolejna fala pandemii, problem z dostępnością aut w salonach, zmiany przepisów w leasingu na skutek Polskiego Ładu, konsekwencje rosnącej inflacji czy obawy przed elektromobilnością – tłumaczy Robert Bendlewski z Idea Getin Leasing S.A.

Branża nie dość szybko przenosi sprzedaż do internetu

Na temat trendów i potencjalnych scenariuszy w branży sprzedaży samochodów mówił Adam Przeździęk, trendwatcher oraz CEO agencji badawczo-konsultingowej FutureOf X, a także autor bloga Mediafeed.pl: „Do niedawna klient, aby nabyć samochód musiał przyjść do salonu. Dzisiaj ta komfortowa dla dealerów sytuacja diametralnie się zmienia. Jeszcze 10-15 lat temu internet był źródłem informacji, a dziś to miejsce transakcji. Nawyki e-commerce i oczekiwania konsumenckie wkraczają do branży motoryzacyjnej. Mimo tego, reakcję branży na potrzebę zmian, związaną również z kryzysem klimatycznym oraz trendem new mobility, jak i próbę dostosowywania się do nowych realiów czy oczekiwań, można postrzegać jako powolną.”

- Sygnały rynkowe pokazują, że producenci samochodów będą próbowali reorganizować sieci dealerskie, aby mieć większy wpływ na ceny aut dostarczanych użytkownikom końcowym. Kluczową rolę będą tu odgrywały internetowe kanały sprzedaży. Dealerzy będą musieli przyspieszyć transformację cyfrową i poprzez nowoczesne narzędzia obsługi klienta wzmacniać swoją markę, aby nie zostać wyeliminowanym z gry – ostrzega Wojciech Drzewiecki.

Jak podaje raport McKinsey „Digitalization in automotive retail 2021” 60% potencjalnych nabywców samochodów poniżej 45 roku życia preferuje jego zakup online. Istotną informacją jest również deklaracja aż 45% badanych w wieku poniżej 60 lat, że rozważyłoby zakup pojazdu online.

Adam Przeździęk konkluduje: „Offline wciąż jest ważny. Jednak online będzie stawał się kluczowy, z coraz większym wpływem na kształtowanie decyzji zakupowych.”

Wirtualna obsługa klienta

Samo środowisko dealerskie podkreśliło konieczność transformacji i doceniło tego typu spotkanie branżowe, na którym można było wymienić się doświadczeniami i niezbędną wiedzą, potrzebną do lepszego podejmowania decyzji, szczególnie w obliczu nadchodzących zmian.

- Strategia cyfryzacji jest niezwykle istotna. To dzięki niej, a także zmianom technologicznym i wdrożonym narzędziom, jak np. wirtualna obsługa klienta, które zaczęliśmy wprowadzać jeszcze przed pandemią, udało nam się nie tylko nie zwolnić nikogo z powodu kryzysu wywołanego zakażeniami Covid 19 , ale zwiększyć poziom zatrudnienia i przychodów – mówi Piotr Wnękowski, wiceprezes zarządu Krotoski Sp. z o.o. Sp. K., dealer Audi, Porsche, Skoda i Volkswagen.

Konferencja w Ogrodzieńcu była pierwszym z cyklu planowanych spotkań z przedstawicielami sieci dealerskich z całej Polski, poświęconych obecnej sytuacji rynku motoryzacyjnego, a także jego przyszłości.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Os. Tysiąclecia w Katowicach

Os. Tysiąclecia zamknięte dla samochodów w sylwestra

IST Katowice 3

Katowice wprowadzają Inteligentny System Transportowy

Katowice Stork Jet start up

Katowicki startup najlepszy w Europie

Protest w Mikołowie

Dziś protest przeciwko kolei CPK w Katowicach

Mieszkańcy wybrali najlepszych - ich zdaniem - wariant przedłużenia ul. Bocheńskiego

Mieszkańcy wybrali trasę przedłużenia ul. Bocheńskiego

Autobus linii 688

PKM Katowice nie ma kierowców. Nie będzie obsługiwać 5 linii

Patryk Osadnik

Otwarty tylko jeden pas DK86 w kier. Sosnowca