Coraz więcej sklepów wycofuje ze sprzedaży rosyjskie i białoruskie produkty. Tego już w Polsce nie kupimy [LISTA]

Największe sieci handlowe w Polsce ogłosiły, że rezygnują ze sprzedaży rosyjskich i białoruskich produktów. To wszystko w ramach sprzeciwu wobec rosyjskiej napaści militarnej na Ukrainę. Poniżej lista sklepów bojkotujących rosyjskie produkty oraz spis marek rosyjski, których produkty mogliśmy do tej pory kupić w Polsce.

pixabay
Sklepy wycofują ze sprzedaży rosyjskie produkty

Duże sieci handlowe takie jak m.in. Biedronka, Carrefour, Netto czy Rossmann zapowiedziały już, że nie będą w swoich sklepach sprzedawały produktów pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego.

- Decyzja ta jest podyktowana sprzeciwem wobec bezprecedensowej agresji przeciw niepodległej Ukrainie - poinformowała sieć sklepów Biedronka.

Do bojkotu dołączyły inne sieci handlowe, które błyskawicznie podjęły decyzję o wycofaniu ze sprzedaży produktów marek zarejestrowanych na terenie Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.

Już 1 marca zablokowana została sprzedaż produktów rosyjskich i białoruskich oznaczonych m.in. kodami EAN zaczynającymi się od cyfr w zakresie 460-469 oraz 481. W praktyce oznacza to, że nie będzie już możliwy zakup m.in. rosyjskich wódek, takich jak Beluga, Russian Standard, czy Żurawie. Podobnie rzecz ma się z orzeszkami piniowymi pod marką własną BAKAD’OR, których produkcja zdominowana jest przez dostawców z Rosji. Nie wejdą również do oferty te produkty, które pierwotnie były zaplanowane w ramach akcji promocyjnych.

Bojkot rosyjskich i białoruskich produktów w sklepach w Polsce

Nie chcesz wspierać Rosji i Białorusi? Patrz na kod kreskowy

Jeśli nie chcecie wspierać Rosji kupując ich produkty to zaglądajcie na kod kreskowy, który jest widoczny na opakowaniu. Na każdym kodzie kreskowym znajdują się cyfry, 3 pierwsze pokazują nam jakiego pochodzenia jest produkt. Jeśli numer kodu zaczyna się na 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, albo 469 to oznacza, że produkt pochodzi z Rosji.

Warto również wspomnieć o kodzie kreskowym produktów pochodzących z Białorusi. Jak wiemy Białoruś jest sojusznikiem Rosji w nieuzasadnionej wojnie prowadzonej przeciw suwerennej Ukrainie. Pokażmy Białorusi jak bardzo jest to dla nich nieopłacalne. Jeśli na produkcie jest kod kreskowy zaczynający się cyframi 481 oznacza to, że produkt pochodzi z Białorusi.

Widać to dokładnie na grafice umieszczonej powyżej.

Murem za Ukrainą. Jak przedstawiciele sklepów tłumaczą bojkot produktów ze wschodu?

- Wspieramy nasze ukraińskie koleżanki i kolegów. Razem z organizacjami pomocowymi pomagamy uchodźcom wojennym przekazując produkty. Kolejnym krokiem solidarności z Ukrainą jest brak naszej zgody dla obecności rosyjskich i białoruskich produktów w ofercie Biedronki. Nawet jeśli było ich tylko kilkanaście, to uważamy, że tak należy teraz postąpić - mówi Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka. Wtórują mu przedstawiciele innych sklepów. Produkty ze wschodu bojkotuje też Rossmann.

- W trybie natychmiastowym zdecydowaliśmy o zdjęciu z półek naszych drogerii 52 artykułów wyprodukowanych bezpośrednio w Rosji - decydującym czynnikiem był EAN wskazujący na Rosję jako kraj pochodzenia - oraz 101 produktów polskiego dystrybutora. Chodzi o markę Natura Siberica, dostarczającą kosmetyki na licencji rosyjskiej spółki Natura Siberica LTD - powiedziała Agata Nowakowska, rzecznik prasowy Rossmann SDP. Dodała, że z półek Rossmann zniknie ponad 150 produktów.

Również sieć sklepów Kontigo zdecydowała się nie wspierać rosyjskiej gospodarki.

- Jesteśmy głęboko poruszeni sytuacją w Ukrainie i wyrażamy pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem - Magdalena Dąbrowska, menadżer ds. marketingu w Kontigo.

Z rosyjskich i białoruskich produktów zrezygnowały też takie sklepy jak:

 • Netto,
 • Carrefour,
 • Aldi,
 • Polomarket,
 • Lidl

Do bojkotu włączyły się też sklepy internetowe.

- Usuwamy z naszego sklepu produkty rosyjskich marek – zapowiedziała firma Lisek. Operator jednak nie informuje ile produktów rosyjskich marek zniknie z półek jej dark store’ów, ani ile produktów firm ze wschodu miał dotychczas w ofercie.

Lista rosyjskich firm działających w Polsce

Niesprowokowana i brutalna napaść Rosji na niepodległą Ukrainę spotkała się z ogromnym sprzeciwem całej społeczności międzynarodowej. Polacy sami domagali się bojkotu produktów pochodzących, ale również rosyjskich firm działających w naszym kraju. Do tych najpopularniejszych należą:

 • Stacje benzynowe AMIC ENERGY zostały przejęte przez rosyjską sieć LUKOIL,
 • Marki obuwnicze CENTRO i KARI,
 • Dezodoranty REXONA I DOVE,
 • APTECZKA BABUSZKI AGAFII,
 • STRABAG to duża firma budowlana, w której znaczne udziały ma Oleg Dieripaska, uważany za przyjaciela Putina,
 • Komunikator TELEGRAM, bardzo znany w Polsce,
 • OODJI, marka odzieżowa występująca w Polsce,
 • KASPERSKY LAB oraz DR.WEB marki antywirusowe

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon