Cukrzyca –podstępna choroba i sposoby na jej ujarzmienie

Przewodniczenie i praca w Parlamentarnym Zespole ds. Cukrzycy w obecnej kadencji Sejmu RP bardzo wyraźnie pokazały i potwierdziły, iż cukrzyca jest jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Trzeba zatem docenić „wroga” i jak najszybciej opracować strategię walki z nim.

Cukrzyca –podstępna choroba i sposoby na jej ujarzmienie

Liczba osób chorujących na cukrzycę drastycznie rośnie, w związku z czym Światowa Organizacja Zdrowia określiła cukrzycę jako pierwszą niezakaźną epidemię, na którą w Polsce choruje ponad 3 miliony osób, a 5,2 jest w grupie ryzyka.

Cukrzyca jest specyficzną chorobą, która w początkowej fazie przebiega w zasadzie bezobjawowo. Musimy mieć jednak świadomość, iż następujące powikłania cukrzycowe są bardzo poważne dla naszego organizmu.

Przyczyną cukrzycy jest głównie zaburzenie wydzielania insuliny, co powoduje podwyższony poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), a to w konsekwencji prowadzi do zaburzenia czynności i niewydolności różnych narządów.

Szczególną uwagę musimy zwrócić na następujące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia poziomu cukru w organizmie: wzmożone pragnienie, suchość w ustach, częste oddawanie moczu, utrata wagi, zmęczenie, senność, ogólne osłabienie organizmu oraz drażliwość.

Rozróżniamy następujące rodzaje cukrzycy:

- typu 1 – insulinozależna, dotyczy głównie dzieci i osób młodych, rozwija się gwałtownie,

- typu 2 – insulinoniezależna, chorują na nią głównie dorośli, występuje najczęściej, powodują nawracające stany zapalne oraz niegojące się rany,

- ciążowa – przejściowe zaburzenie, które występuje u zdrowych kobiet i ustępuje po zakończeniu ciąży, jednakże często może przekształcić się w cukrzycę typu 2 w ciągu kilkunastu najbliższych lat,

- inne, które mogą być związane z chorobami trzustki czy zespołami o podłożu genetycznym.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zwróćmy szczególną uwagę na stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce. Niech na naszych talerzach znajdą się kapusta, kalafior, papryka, fasola, groch, marchewka, brokuły, a także awokado, grejpfruty, jagody, wiśnie, maliny
i truskawki.

W codziennej diecie powinniśmy uwzględnić pieczywo z pełnego ziarna, ryż brązowy, wszelkiego rodzaju kasze, makarony z pełnego ziarna, płatki owsiane oraz otręby. Unikać należy używek, produktów wysoko przetworzonych i wysoko kalorycznych, soli oraz napojów gazowanych, słodzonych.

Ważne jest przestrzeganie częstości i regularności posiłków, ale przede wszystkim należy zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Pamiętajmy także, że istotnym elementem profilaktyki jest poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym, szczególnie jeśli znajdujemy się w tzw. grupie ryzyka, czyli mając nadwagę lub otyłość, jeśli cukrzyca występuje w rodzinie, jesteśmy mało aktywni fizycznie, kiedy mamy nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Ważne jest, by zmienić styl życia, ponieważ to może zmniejszyć ryzyko cukrzycy o prawie 60 %. Nie czekajmy zatem i już dziś zacznijmy wdrażać właściwe zachowania zdrowotne w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Cukrzyca wymaga dużej świadomości i samodyscypliny. Jeżeli będziemy się regularnie diagnozować i stosować zalecenia dietetyczne oraz uprawiać sport – ujarzmimy ją! Cukrzyca nie jest wyrokiem!

Ewa Kołodziej
Poseł na Sejm RP

Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy
sfinansowano z KWW

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon