Dwa bloki, 600 miejsc parkingowych w Wełnowcu-Józefowcu. Duża inwestycja, która nie wszystkim się podoba

W katowickiej dzielnicy Wełnowiec – Józefowiec szykuje się spora inwestycja. Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących budowy nowego osiedla mieszkaniowego.

Budowa nowego osiedla w dzielnicy Wełnowiec - Józefowiec w Katowicach (Katarzyna Pachelska)
Budowa nowego osiedla w dzielnicy Wełnowiec - Józefowiec w Katowicach

Pod koniec maja 2021 roku gruchnęła wiadomość, że firma TDJ Estate zakupiła duże połacie terenu po byłej jednostce wojskowej, zlokalizowanego przy ulicy Agnieszki w Katowicach Wełnowcu-Józefowcu. O sprawie pisaliśmy tutaj Katowice. Tu będzie duże osiedle. Mieszkańcy martwią się o dorodne drzewa, rosnące na działce

Teraz okazuje się, że w sąsiedztwie tego terenu, konkretnie przy ul. Bytkowskiej/Bytomskiej wyrośnie jeszcze jedno osiedle, składające się z dwóch bloków. Do budowy przymierza się krakowski deweloper Wawel Service.

W ramach planowanego przedsięwzięcia mają powstać dwa budynki mieszkalne wielorodzinne:

  • jeden budynek siedmiokondygnacyjny: A, B i C
  • jeden budynek sześciokondygnacyjny

Infrastruktura towarzysząca:

  • wewnętrzna sieć wodociągowa wraz z przyłączem do miejskiej sieci wodociągowej
  • wewnętrzna sieć kanalizacji sanitarnej z włączeniem jej do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej
  • wewnętrzna kanalizacja deszczowa wraz z osadnikiem i separatorem węglowodorów ropopochodnych oraz zbiornikiem retencyjnym z włączeniem do kanalizacji miejskiej
  • kanalizacja teletechniczna na terenie osiedla z włączeniem do infrastruktury telekomunikacyjnej zewnętrznej
  • instalacja wymiennikowni ciepła w każdym obiekcie
  • mała architektura

Będą wycinać zieleń

Jeśli ktoś myśli, że inwestycja pochłonie okoliczną roślinność to… ma rację. W decyzji prezydenta miasta Katowice orzekającej o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia widnieje jasny przekaz: „Część terenu pokrywają krzewy oraz roślinność drzewiasta. Drzewa i krzewy będące w kolizji z projektowanymi obiektami zakłada się uporządkować i wyciąć po uzyskaniu przez inwestora odpowiednich zezwoleń”.

Właśnie kwestia środowiska jest jednym z głównych niepokojów mieszkańców, żyjących w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Dołączając do tego hałas, ciężki sprzęt, emisję pyłów, odpady, których nie sposób uniknąć przy tak wielkoformatowej inwestycji, trudno o sąsiedzką życzliwość.

Zabudowywane są tereny rekreacyjne. Stawiane jest osiedle na osiedlu. Stawiasz Pan dom z pięknym widokiem przy terenie rekreacyjnym, a za tydzień idzie zgoda na zabudowę mieszkaniową… da się? Da się! - napisała w mediach społecznościowych mieszkanka dzielnicy, w której ma powstać nowe osiedle.

Przykrą konsekwencją planowanej inwestycji mogą się okazać również korki. Ul. Agnieszka wydaje się jednym z głównym kandydatów do nowego źródła zatoru ulicznego w tym obszarze. Zwłaszcza, że inwestorzy planują postawić przy osiedlu ogromny, kilkupoziomowy parking.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon