Czy rząd PiS ma alternatywny plan dla górnictwa? Dominik Kolorz: Moim zdaniem nie ma

Wiceminister ds. górnictwa Piotr Pyzik kolejny raz spotkał się ze związkowcami. Wiadomo już, że notyfikacja umowy społecznej rozpocznie się dopiero w 2022 roku. A czy PiS ma alternatywny plan dla górnictwa? -Odpowiedź była taka, że ma, ale nie powie. Moim zdaniem nie ma - przyznał na antenie Radia Piekary Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Patryk Osadnik
Dominik Kolorz

Wicepremier ds. górnictwa Piotr Pyzik zapowiadał, że 2 grudnia Komisja Europejska może dać „zielone światło” dla umowy społecznej. Tak się jednak nie stało. - Nie ma zielonego światła ani pomarańczowego. Trudno powiedzieć, czy jakiekolwiek jest zapalone - skomentował na antenie Radia Piekary Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Dominik Kolorz: Radzę kupić wszystkim na zimę agregaty prądotwórcze

Podczas kolejnego spotkania z wiceministrem ds. górnictwa, które odbyło się 8 grudnia, związkowcy znów nie usłyszeli odpowiedzi na pytanie o to, co z dopłatami do branży górniczej.

- Nie usłyszeliśmy wczoraj odpowiedzi na fundamentalne pytanie, czy rząd Rzeczpospolitej ma „plan b” dla sektora węglowego i całej energetyki w Polsce. Odpowiedź była taka, że ma, ale nie powie. Moim zdaniem nie ma - przyznał Dominik Kolorz.

Piotr Pyzik zapewnił, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (14-15 grudnia) pojawi się tzw. ustawa płynnościowa, zwalniająca górnictwo z ZUS-u i pożyczek w PFR. Ponadto do połowy stycznia złożony ma zostać wniosek notyfikacyjny w sprawie umowy społecznej dla górnictwa.

- Radzę kupić wszystkim na zimę agregaty prądotwórcze, zaopatrzyć się w koce i konserwy, bo możemy mieć do czynienia z sytuacją, że w Polsce po prostu zabraknie prądu oraz ciepła - zapowiedział. - Nieracjonalne decyzje rządzących, podejmowane pod wpływem zielonego lobby, czy - jak ja to nazywam - zielonej religii, mogą doprowadzić do sytuacji, że nie będziemy mieli w Polsce energii - wyjaśniał na antenie Radia Piekary.

W jego ocenie nie ma w Polsce aktualnie alternatywy dla węgla.

Ustawy o Funduszu Transformacji Śląska nadal nie ma

- Mówiłem wiceministrowi, że dwa rozdziały umowy społecznej nie wymagają notyfikacji. To ustawa o Funduszu Transformacji Śląska oraz rozdział związany z niskoemisyjną energetyką. Ustawa miała być gotowa do końca września, ale jej nie ma i to jest granda! Nie ma nawet zasadniczych uwag dla naszego projektu - powiedział szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Związkowcy mają poczucie, że są wodzeni za nos przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Za tydzień możemy zrobić akcję strajkową. Zablokujemy wysyłkę węgla i znów Polacy będą krzyczeć, że z powodu złych górników nie ma prądu i ciepła - powiedział Dominik Kolorz i przyznał, że strajk byłby możliwy, gdyby nie niskie poparcie dla górnictwa w społeczeństwie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piotr Pyzik

10 stycznia górnicy z PGG dostaną ostatnią wypłatę?

Co z "zielonym światłem" dla umowy społecznej?

„Solidarność powinna zakończyć mezalians z PiS”

Jacek Sasin i Piotr Pyzik

Jacek Sasin przyjedzie na rozmowy ze związkowcami

Bogusław Ziętek

"W normalnym kraju po takiej aferze poleciałby cały rząd"

Dominik Kolorz

Pomoc dla górnictwa mimo braku notyfikacji ze strony UE?

Związkowcy w siedzibie PGG

Jerzy Markowski: "Narzędzie strajkowe jest najgorsze"

Piotr Pyzik

„Ostre” rozmowy związkowców z wiceministrem ds. górnictwa.