Czytelnicy The Guardian wybrali najciekawsze atrakcje Polski. Wśród nich dwa miejsca z Katowic

Czytelnicy gazety The Guardian wybrali najciekawsze atrakcje Polski. Oczywiście na liście nie mogło zabraknąć Tatr, Karkonoskiego Parku Narodowego czy też Półwyspu Helskiego. Wśród atrakcji znalazły się także dwa miejsca zlokalizowane na Śląsku - oba znajdują się w... Katowicach.

Adventure/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Nie bez powodu w Polsce od wielu lat funkcjonuje powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Potwierdzeniem tych słów jest najnowszy ranking brytyjskiej gazety The Guardian. Jego czytelnicy wybrali 10 najciekawszych atrakcji wartych zobaczenia w Polsce. Kryteriami, którymi się sugerowali były: spektakularna architektura, sztuka i dzika przyroda. W rankingu znalazły się aż dwa miejsca zlokalizowane na Górnym Śląsku, a dokładnie w Katowicach.

Dwa miejsca z Katowic na liście najciekawszych atrakcji w Polsce

Na liście znalazło się Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, mieszczące się w Katowicach. Opis śląskiej atrakcji został stworzony przez jednego z czytelników. - To doskonałe nowoczesne muzeum, które przedstawia postępy Solidarności i Polski, która ewoluowała, by stać się wolnym krajem, niezależnym od kajdan rosyjskiego komunizmu. Uznałem to za fascynujące, pouczające, historyczne i poruszające w równym stopniu i byłem pod wrażeniem poziomu interaktywności - czytamy w wypowiedzi.

Kolejną lokatę zajął lokal, który specjalizuje się w kuchni śląskiej, mowa oczywiście o Śląskiej Prohibicji. Zdaniem czytelnika to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce spróbować śląskiego jedzenia. Budynek z czerwonej cegły w dawnej dzielnicy górniczej Nikiszowiec nadaje restauracji odpowiedni klimat. - Koniecznie trzeba spróbować żuru (tradycyjnej, lekko kwaśnej, ale niesamowicie smacznej zupy) i śląskiego klasyka (rolady wołowej, z kiełbasą śląską i knedlami). Popijaj to wszystko lokalnym piwem z beczki, a następnie wyrusz na spacer po zabytkowej dzielnicy - zachęca brytyjski czytelnik.

Oprócz śląskich miejsc uwzględnionych w rankingu, znalazły się także:

  1. Zamość,
  2. Karkonoski Park Narodowy,
  3. Tatry,
  4. Białowieski Park Narodowy,
  5. Łódź - Centralne Muzeum Włókiennictwa,
  6. Kraków - Witraże Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego,
  7. Półwysep Helski,
  8. Toruń - miasto piernika i astronomii.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: wystawa stała

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Pomożecie?

Autor: Katarzyna Pachelska

16/05/2023

Slaska prohibicja 27 11 2019 radoslaw kazmierczak 2317 male

Może Cię zainteresować:

Ofka Piechniczek: Śląska Prohibicja powstała na Nikiszowcu, bo 5 lat temu uwierzyliśmy w potencjał tego osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

19/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon