Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Pomożecie?

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022, organizowanym przez Muzeum Historii Polski. ŚCWiS, jako jedyna instytucja z woj. śląskiego, znalazło się w wąskim gronie laureatów I etapu plebiscytu i obecnie walczy o głosy internautów, od których zależy ostateczny wynik.

Karol Chwastek/ŚCWiS
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: wystawa stała

15 maja 2023 r. rozpoczęło się głosowanie na stronie Muzeum Historii Polski i potrwa do 15 czerwca.

Rok 2022 był przełomowy w działaniu Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Był to pierwszy rok funkcjonowania w jego gmachu nowej, multimedialnej wystawy upamiętniającej walkę Polaków o wolność w PRL, a zwłaszcza strajk w KWK „Wujek” w stanie wojennym i śmierć 9 górników zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. Właśnie ta ekspozycja ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie, w którym ŚCWiS występuje w kategorii „Wystawa”.

Znana i uznana śląska placówka znalazła się wśród 15 wybranych przez jury instytucji, które zostały laureatami I etapu plebiscytu w trzech kategoriach: Edukacja, Wydarzenie, Wystawa. W każdej z nich o głosy internautów walczy teraz 5 placówek. Już ten awans jest dla ŚCWiS wyróżnieniem.

Głosować można tutaj: whr.muzhp.pl/#vote

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 22 czerwca podczas uroczystej gali, na której laureaci zostaną uhonorowani statuetkami i dyplomami.

Zgodnie z założeniami plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, odbywającego się obecnie po raz szesnasty, zgłaszane są do niego wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią Polski: wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii i kultury, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, filmy, gry, książki, audiobooki, konkursy, etc. Startują w nim zarówno znane instytucje ogólnopolskie, jak i stowarzyszenia lokalne, a także środowiska polonijne.

Jak informuje Muzeum Historii Polski, od początku konkursu zgłoszono do niego ponad 1000 przedsięwzięć, a w głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Honorowym patronatem objął plebiscyt wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński.

Czołg eksponat w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Czołg wjechał do muzeum na centymetry. 16 grudnia otwarcie nowej wystawy stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy KWK "Wujek"

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2021

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

Może Cię zainteresować:

Robert Talarczyk: Widziałem czołgi pod "Wujkiem". Marzy mi się serial o społeczności osiedla przy "Wujku"

Autor: Katarzyna Pachelska

16/12/2021

Przejazd kolejowy KWK Wujek 6

Może Cię zainteresować:

Znikną tory do kopalni. PGG złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę torów, przejścia nad nimi i rogatek

Autor: Katarzyna Pachelska

10/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon