Damian Dąbrowski: W prognozowanie pogody wkładam wiele pracy, ale i radości

Damian Dąbrowski to najlepszy śląski ekspert od pogody. W dodatku przewiduje pogodę nie dla telewizji czy instytutów, ale dla swoich czytelników, prowadząc stronę pogodadlaslaska.pl. Ślązagowi mówi, jak w dzieciństwie zainteresował się meteorologią, czy jest jeszcze bardziej nauczycielem czy już - blogerem i jak to robi, że jego prognozy zawsze się sprawdzają. Przeczytaj rozmowę z Damianem Dąbrowskim.

Krzysztof Malinowski /GZM
Damian Dąbrowski

Rozmowa z Damianem Dąbrowskim

Najlepsze prognozy pogody ma Damian Dąbrowski - takie opinie często przewijają się wśród fanów pana profilu na Facebooku. Jak pan to robi, że jest lepszy od telewizyjnych pogodynek i IMGW?
Nie wiem, czy jestem lepszy, ale cieszę się, że tak wiele osób mi ufa. W prognozowanie pogody wkładam wiele pracy, czasu, ale też i radości.

Często wyśmiewa pan zapowiedzi różnych mediów o: armagedonie pogodowym, huraganach mających zmieść pół Polski z powierzchni ziemi czy upałach jak na Saharze. Denerwuje pana takie podkręcanie rzeczywistości?
Może nie tyle denerwuje, co bardziej bawi. Nazywanie normalnego dla naszej zimy mrozu armagedonem i bestią, czy też typowego dla polskiego lata upału piekielnym żarem, bombą, a nawet apokalipsą, brzmi po prostu dziwacznie. Mnóstwo mediów zapowiadało w drugiej połowie lipca upały w Polsce rzędu 41-45°C. Ja te prognozy szybko zdementowałem. Ostatecznie mieliśmy w woj. śląskim upał do 34°C, zaś na zachodzie kraju do 35/38°C. Wciąż nie został pobity rekord sprzed 101 lat, gdy w Prószkowie k/Opola zanotowano aż 40,2°C.

Kim pan jest? Nauczycielem z powołania, a z pasji blogerem meteorologicznym (jeśli w ogóle istnieje takie pojęcie) czy blogerem z powołania, a nauczycielem z zawodu? Która działka pana bardziej pociąga - nauczanie czy blogowanie?
Z zawodu jestem nauczycielem geografii. W szkołach różnego szczebla przepracowałem już 25 lat. Uwielbiam kontakt z dziećmi i młodzieżą. Nauczanie tak ciekawego przedmiotu, jakim jest szeroko pojęta geografia, i to w czasach, w których dzięki nowoczesnym środkom dydaktycznym to nauczanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i ciekawe, jest dla mnie ogromną przyjemnością i daje wiele satysfakcji, tym bardziej gdy widzę, że uczniowie chcą się tego przedmiotu uczyć. Bloger meteorologiczny? Nigdy siebie tak nie postrzegałem, ale chyba faktycznie się nim stałem w pewnym sensie. Pogoda, która jest przecież częścią geografii, jest z pewnością moją pasją.

Dalszą część rozmowy czytaj na: Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Zielony Burowiec

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy Burowca kontra inwestor. Dyskusja o planowanym nowym osiedlu przy Mroźnej w Burowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

27/07/2022

Atal Olimpijska Katowice 7

Może Cię zainteresować:

Najdroższe (nawet za 2 mln zł) apartamenty w najwyższym budynku Atal Olimpijska już zarezerwowane albo kupione

Autor: Katarzyna Pachelska

26/07/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dabrowski

Damian Dąbrowski – śląski mistrz prognozy pogody

Marek Plura 2

Marcin Zasada: Dlaczego Marek Plura tak rozumiał Ślązaków?

1600415366

Klasyczna męska elegancja made in Katowice

Autobus kursujący na trasie Katowice-Królewska Huta

Zimowe Katowice 100 lat temu. Archiwalne zdjęcia miasta

Renata Sosińska

Widać Beskidy, Małą Fatrę, Tatry. Praca z widokiem

Las Murckowski 1

Co kryje Las Murckowski? To fragment Puszczy Śląskiej

Jajka

Wielkanocne tradycje na dawnym Śląsku