Dlaczego Ślązacy są Ślązakami? Reportaż „Sprawa narodowa” w TVN24

Dlaczego Ślązacy są Ślązakami? - Polska raz była, raz nie była, natomiast ten kawałek ziemi był zawsze - wyjaśnia prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego w reportażu „Sprawa narodowa” na antenie TVN24.

Patryk Osadnik
PC041925

W czasie ubiegłorocznego Spisu Powszechnego reporter Łukasz Karusta starał się dowiedzieć, dlaczego Ślązacy są Ślązakami i niekoniecznie czują się Polakami. Efekty jego pracy w piątek, 13 stycznia, opublikowała stacja TVN24.

- Na Ślonsku my widzieli, jak sie granice zmieniajom. Byli Niemcy, byli Czesi, były Poloki… a jak za sto lot bydom Rumuny, to my bydymy Rumunami? - pyta w materiale Arlond Langer, właściciel sklepu Ajncla w Nikiszowcu.

- Polska raz była, raz nie była, natomiast ten kawałek ziemi był zawsze - wyjaśnia prof. Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego.

Reportaż „Sprawa narodowa” można zobaczyć w serwisie TVN24 GO.

- Nie czuje się pan Polakiem? - pyta Łukasz Karusta. - Nie - odpowiada krótko pisarz Szczepan Twardoch. - To, ze ktoś mówi po polsku, nawet kiedy jest to jego pierwszy język, jeszcze nie determinuje poczucia przynależności narodowej. Większość Irlandczyków mówi po angielsku, ale to nie robi z nich Anglików - tłumaczy.

Podczas Spisu Powszechnego w 2011 roku narodowość śląską zadeklarowało 847 tys. osób. Ile będzie tym razem? Okaże się za kilka tygodni. W reportażu zwrócono uwagę na fakt, że możliwość wybrania narodowości śląskiej była utrudniona poprzez zakopanie jej głęboko w internetowym formularzu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Slaska sztama

Billboard promujący narodowość śląską i język...

Sniadanie wielkanocne

Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne Dla...

Maseczka kato

Raport koronawirus na 09.12. W Katowicach...

Koronawirusraportkato

Raport koronawirus. Rekord zakażeń COVID-19