Dni Kultury Żydowskiej w Katowicach potrwają do 13 lutego. Wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdź program

W Katowicach zaczęła się 6. edycja Dni Kultury Żydowskiej. W ramach tego wydarzenia odbędzie się wiele ciekawych spotkań, prelekcji i wystaw. Wstęp na wszystkie jest wolny. Sprawdźcie program.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Mural z podobizną Marii Goeppert-Mayer

Dni Kultury Żydowskiej, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach to dwutygodniowe święto żydowskiej kultury, literatury, historii. Wydarzenie rozpoczęło się 1 lutego, potrwa do 13 lutego 2022 r. Odbywa się w różnych filiach MBP w całych Katowicach.

6. Dni Kultury Żydowskiej w Katowicach

W programie zaplanowano spotkania z pasjonatami, znawcami, autorytetami; ludźmi, których warto posłuchać i czerpać z ich bogatej wiedzy i doświadczenia. W ramach DKŻ odbędzie się również kiermasz tematycznych książek antykwarycznych. Przez cały miesiąc w bibliotekach w trzech dzielnicach Katowic będą prezentowane trzy wystawy fotografii.

Tegoroczne spotkania poświęcone będą m.in. synagogom na Śląsku, projektowi imiennego upamiętniania ofiar Zagłady Ludzie, nie liczby, spotkamy się ze wspaniałymi pisarzami – Moniką Sznajderman i Marcinem Pilisem, wysłuchamy prelekcji o Marii Goeppert-Mayer oraz Ernście-Brunonie Motzku, odwiedzimy daleką Jordanię i Izrael, będziemy mieli także okazję poznać życie Żydów „od kuchni” oraz odbyć spacer z przewodnikiem po żydowskim cmentarzu (na to wydarzenie niestety nie ma już biletów).

My polecamy szczególnie piątkową (4 lutego) prelekcję Marcina Zasady, redaktora naczelnego w firmie Media-Operator, właściciela portalu 24kato.pl, o Ernście-Brunonie Motzku, zwanym śląskim Schindlerem.

Do udziału w wydarzeniach upoważniają bezpłatne wejściówki, które odebrać/zarezerwować można w filiach organizujących spotkania.

Program 6. Dni Kultury Żydowskiej (wyłącznie wydarzenia o charakterze otwartym):


WYSTAWY

  • Cmentarz żydowski w Katowicach– fotografie Jarosława Kurka /czynna od 1 do 28 lutego/
    Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice

  • Chasydzi – fotografie Joanny Sidorowicz /wernisaż: 1 lutego, godz. 17.00, czynna do 26 lutego/
    Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice

  • Leopold Tyrmand – o stylu życia w kontrze – wystawa ze zbiorów IPN Katowice /czynna od 1 do 28 lutego/
    Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon