Do Leśnego Pogotowia trafił puszczyk uralski. Został potrącony w centrum Katowic

W centrum Katowic potrącony został puszczyk uralski. To gatunek sowy, który po 100 latach nieobecności wrócił na teren tego miasta. Ptak miał szczęście w nieszczęściu – trafił do Leśnego Pogotowia w Mikołowie i najprawdopodobniej wróci na wolność.

https://www.facebook.com/lesnepogotowie
Puszczyk uralski

Wiosna i lato to tradycyjnie czas, kiedy do Leśnego Pogotowia w Mikołowie trafia sporo różnego rodzaju zwierząt, które z różnych powodów potrzebują pomocy – np. ptaki, które wypadły z gniazda, podczas nauki latania wpadły na druty wysokiego napięcia, bądź uderzyły w jakąś przeszkodę. Jednym z ostatnich pacjentów placówki jest puszczyk uralski, który został potrącony w samym centrum Katowic, na ulicy Francuskiej.

Prowadzący Pogotowie jest niemal pewny, że sowa do centrum Katowic przyleciała z Lasu Murckowskiego, gdzie puszczyki uralskie pojawiły się po 100 latach nieobecności (po raz pierwszy ich obecność stwierdzono pięć lat temu, kiedy to para puszczyków wyprowadziła dwójkę młodych). Jak podkreślali wówczas leśnicy W murckowskim lesie puszczyki znalazły idealne warunki do życia - bukowy, zwarty drzewostan z licznymi podłamaniami koron z dziuplami w szczytowej partii pnia.

Puszczyk uralski jest w Polsce pod ścisłą ochroną. Całą europejską populację tego ptaka ocenia się na kilkaset par. Ten, który został potrącony w Katowicach ma spore szanse wrócić do natury.

- Rokowania są bardzo dobre, także spodziewajcie się niedługo filmiku z powrotu na wolność tego wspaniałego ptaka! Będzie zaobrączkowany, zmierzony, zważony i poleci w świat – czytamy na profilu Leśnego Pogotowia w mediach społecznościowych.

Orzel lesne pogotowie mikolow 7

Może Cię zainteresować:

Powietrzna bójka dwóch orłów przednich. Jednego potrącił samochód. Trafił do pogotowia na Śląsku

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

Leśne Pogotowie Mikołów

Może Cię zainteresować:

Olbrzymia mobilizacja w obronie Leśnego Pogotowia w Mikołowie. CPK deklaruje... gotowość do korekty planów

Autor: Michał Wroński

18/08/2023

Nowa wschodnia część rezerwatu

Może Cię zainteresować:

Katowicki rezerwat przyrody Las Murckowski zostanie powiększony o 40 hektarów. W sumie będzie miał 141 ha

Autor: Katarzyna Pachelska

24/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon