Drzwi Zwane Koniem żegnają się z lokalem przy ul. Warszawskiej. Ostatnie tańce na stole

To już definitywny koniec klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem w suterenie willi przy ul. Warszawskiej. Nie udało się znaleźć lokalu, do którego można przenieść Drzwi, więc na razie kończą działalność.

Już 15 listopada 2022 r. pisaliśmy, że jedna z najbardziej oryginalnych katowickich miejscówek - klubokawiarnia Drzwi Zwane Koniem - musi wynieść się z zajmowanego przez 7 lat lokalu w suterenie XIX-wiecznej willi miejskiej przy ul. Warszawskiej 37 w Katowicach. (tej samej, gdzie kiedyś istniał słynny klub Marchołt).

Więcej: Kultowy katowicki lokal Drzwi Zwane Koniem zamyka się. Będzie działać tylko do końca roku

Wtedy jeszcze istniała szansa, że właściciele znajdą inne miejsce w centrum Katowic, gdzie Drzwi mogą się przenieść.

Nie udało się znaleźć innego lokalu dla Drzwi. Klubokawiarnia przechodzi w hibernację

Niestety, jak informuje Przemek Sołtysik ze spółdzielni socjalnej prowadzącej ten lokal, nowego miejsca nie udało się znaleźć.

- Musiałby to być trochę większe miejsce, na pewno ponad 90 m2, byśmy mogli organizować tam różne wydarzenia, z których jesteśmy znani. Poza tym musiałby to być lokal po gastronomii, by nie trzeba było przeprowadzać remontu za dużego, co zajmuje dużo czasu i kosztuje - tłumaczył w listopadzie Przemek. - Na ten moment nie mamy innego lokalu, więc przechodzimy w hibernację - dodaje dzisiaj.

Próba poszukiwania nowego lokalu się nie powiodła, dlatego Drzwi Zwane Koniem zamykają się. Być może kiedyś gdzieś się odrodzą, na razie przyszedł czas na pożegnanie z lokalem. Ale Drzwi Zwane Koniem nie byłyby sobą, gdyby pożegnanie nie było huczne. A więc w czwartek 29 grudnia i w piątek 30 grudnia, organizują imprezę pożegnalną. "Będzie głośna muzyka, będziemy rozlewać alkohol, można tańczyć na stołach, wpadnijcie się pożegnać" - zachęcają. W oba dni start już o godz. 14.00.

Drzwi słynęły z wielkiego i pięknego ogródka letniego

Klubokawiarnia Drzwi Zwane Koniem to kameralne, ale wiosną i latem rozrastające się o ogromny ogródek o powierzchni 600 m2, miejsce. Zaprojektowane budżetowo, ale przez architektów z katowickiej pracowni MUS Architects. Można tu i zjeść, i napić się, porozmawiać o filmie, muzyce i literaturze. Dobrze się zabawić, ale i zażyć nieco alternatywnej kultury. W dodatku działa w niecodziennym formacie, bo jako spółdzielnia socjalna, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnościami.

Skąd oryginalna nazwa lokalu? – Mnie się wyśnił koń, koledze się wyśniły drzwi, i wtedy brat powiedział: Drzwi zwane Koniem – wyjaśniał na początku działalności lokalu tajemnicę niezwykłej nazwy Przemek Sołtysik. – Długo debatowaliśmy nad tą nazwą, mieliśmy różne pomysły. Uznaliśmy, że ta nazwa będzie reprezentować to, o co nam chodzi, czyli poczucie lekkości i dystansu do świata. Chcemy, by było to też miejsce wydarzeń kulturalnych i artystycznych z dobrym, naturalnym, sezonowym jedzeniem w przystępnej cenie – mówił.

Ekipa związana z Przemkiem ma teraz nowy projekt - bistro ukraińskie Kozaczki, które powstało w Koszutce, w pawilonach przy "niebieskich blokach" (które teraz są żółte) przy Chorzowskiej 7. Tam z kolei są zatrudnione osoby z doświadczeniem uchodźczym. Otwarcie odbyło się 1 grudnia 2022.

Kozaczki bistro Katowice 9

Może Cię zainteresować:

Bistro ukraińskie Kozaczki otwiera się 1 grudnia w Katowicach. W menu m.in. barszcz, pielmieni, kotlet po kijowsku, czebureki

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2022

KATO Pub

Może Cię zainteresować:

Ikona ulicy Mariackiej zamyka się. "Brzydki lokal z brzydkim techno" będzie działać tylko do końca listopada

Autor: Katarzyna Pachelska

03/11/2022

22 12 07 T Staniek Jarmark Świąteczny Katowice 00661

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Drzwi Zwane Koniem, Katowice

Wielki powrót Drzwi Zwanych Koniem do Katowic

Drzwi Zwane Koniem, Katowice

Kultowy lokal zostanie zamknięty. Działa tylko do końca roku

Cukiernia Adam Mrozek zostanie zamknięta

Po 87 latach działalności zamyka się cukiernia Adam Mrozek

Nice time lody katowice

Jak dwie nauczycielki rzuciły szkołę i założyły lodziarnię

Do pieca

Katowicka pizzeria w centrum miasta zamyka się

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować