Dworzec Autobusowy imienia Kazimierza Kutza? To pomysł mieszkańców Katowic

Międzynarodowy Dworzec Autobusowy przy ulicy Sądowej powinien mieć jako patrona nie Romana Dmowskiego, niezwiązanego z miastem ani regionem, a słynnego reżysera, pochodzącego z Katowic Kazimierza Kutza - apelują mieszkańcy Katowic.

M Malina
Międzynarodowy Dworzec Autobusowy

Działacze Ruchu Narodowego jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2021 r. złożyli w Urzędzie Miasta Katowice petycję w sprawie nadania Międzynarodowemu Dworcowi Autobusowemu przy ul. Sądowej imienia Romana Dmowskiego.

Więcej o tym piszemy: Dworzec im. Romana Dmowskiego w Katowicach? PiS przygotował nową ustawę dot. patronów ulic etc.

Kazimierz Kutz patronem dworca autobusowego przy Sądowej?

Teraz dwóch mieszkańców Katowic - Tomasz Skowron i Igor Motyka - postanowiło, w kontrze do pomysłu narodowców (ich zdaniem "Dmowski nie miał żadnego związku z miastem ani regionem"), przygotować alternatywną propozycję patronatu, tym razem człowieka zasłużonego dla Katowic i całego Śląska - Kazimierza Juliana Kutza.

Ich inicjatywę poparły Śląska Partia Regionalna i Polska Partia Socjalistyczna.

Skowron i Motyka stworzyli petycję online, która będzie złożona do Urzędu Miasta Katowice jako „petycja mieszkańców z poparciem organizacji pozarządowych”.

Treść petycji:

"My, mieszkańcy Katowic wraz z organizacjami pozarządowymi, na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, wnosimy o nadanie patronatu Kazimierza Juliana Kutza, Międzynarodowemu Dworcowi Autobusowemu, który mieści się przy ulicy Sądowej 5 w Katowicach.

Naszą petycję uzasadniamy faktem, że katowiczanin Kazimierz Kutz jako reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki oraz pisarz przez swoją wybitną twórczość szczególnie przysłużył się rozwojowi kultury śląskiej oraz polskiej. Na dodatkową uwagę zasługuje fakt, iż ze względu na przywiązanie do tożsamości śląskiej padł ofiarą prześladowań ze strony zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego aparatu opresji.

Mając na uwadze powyższe oraz jego szczególnie godną pochwały postawę sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego uważamy, że zasługuje on na upamiętnienie ze strony swojego miasta Katowice, z którym był mocno związany. Kazimierza Kutza upamiętniło już inne śląskie miasto - Rybnik.

Tym samym wnosimy o nadanie Międzynarodowemu Dworcowi Autobusowemu przy ul. Sądowej 5 w Katowicach patronatu Kazimierza Kutza".

Link do petycji: www.petycjeonline.com

Petycja 21 stycznia 2022 r. o godz. 16.00 miała 12 podpisów.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dworzec Sądowa Katowice

Dworzec przy Sądowej jednak nie imienia Kutza? Będzie ulica

Konferencja KO w Jaworznie

Związkowcy przejęli konferencję Koalicji Obywatelskiej

266739358 422907639346721 6257774404222180938 n

Miasta chcą przekazać udziały w Tramwajach Śl. metropolii

Sesja Sejmiku woj. śląskiego

Nieoczekiwany kres koalicji Nowa Lewica-PiS w Sejmiku

Marsz Autonomii 2021

Marsz Autonomii Śląska przeszedł ulicami centrum Katowic

Głosowanie

Zarząd województwa otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium

Prezydenci Sosnowca i Katowic

Prezydenci śląskich miast zjednoczyli się