Działają już elektroniczne tablice systemu zarządzania transportem ITS w Katowicach. Pokazują możliwe utrudnienia i zajętość miejsc parkingowych

Katowice są na ostatnim etapie wdrażania Inteligentnego Systemu Transportowego, który ma wspierać sterowanie ruchem w Katowicach, ale tylko na wybranych ciągach ulic i skrzyżowaniach. Zamontowane w ostatnich miesiącach na katowickich ulicach elektroniczne tablice ożyły w poniedziałek 11 marca i pokazują już informacje o ruchu drogowym.

W Katowicach działają już elektroniczne tablice zmiennej treści (VMS) oraz tablice TIP, które informują o zajętości miejsc parkingowych w danej lokalizacji. To najbardziej widoczne w mieście elementy Inteligentnego Systemu Transportu (ITS), wdrażanego w Katowicach za prawie 90 mln złotych.

Tablice elektroniczne systemu ITS już działają w Katowicach

Jak informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów, wczoraj (czyli w poniedziałek 11 marca) tablice zostały już uruchomione na stałe. To początek regularnej działalności tych podsystemów ITS. Wcześniej pojedyncze tablice VMS były testowane przy okazji różnych zdarzeń, na przykład zapowiadając możliwe utrudnienia drogowe w związku z organizacją jednego ze spotkań piłkarskich.

Sama część systemu, która odpowiada za sterowanie ruchem oraz dostosowywanie czasu zielonego światła dla poszczególnych relacji, działa już od jakiegoś czasu i jest kalibrowana. System działa na żywym organizmie, jakim jest ruch miejski, dlatego też cały czas uczy się charakterystyki ruchu drogowego na katowickich ulicach.

Jak informuje katowicki MZUiM, trwa wdrażanie priorytetów dla transportu zbiorowego. W pierwszej kolejności dotyczy to Tramwajów Śląskich. Priorytety dla pojazdów szynowych zostały już wprowadzone w ciągu ul. Warszawskiej - 1 Maja, obecnie rozpoczyna się wprowadzanie takiego priorytetu dla tramwajów jadących ul. Kościuszki.

Co to jest system ITS

Głównym celem Inteligentnego Systemu Transportu jest podniesienie atrakcyjności transportu publicznego oraz poprawa płynności ruchu na terenie Katowic. Transport publiczny będzie miał priorytet na głównych ciągach autobusowych oraz w korytarzach tramwajowych. Dodatkową funkcją systemu jest m.in. informacja dla kierowców o trasach alternatywnych np. przy zamknięciu tunelu.

Jego działanie w praktyce oznacza:

  • automatyczne sterowanie sygnalizacją, co zapewni optymalną płynność ruchu,
  • bieżące informowanie o zatorach ulicznych,
  • wprowadzenie priorytetu – tj. zielonego światła – dla tramwajów na skrzyżowaniach.

Pojawi się również internetowa platforma komunikacyjna, która ułatwi znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy na terenie Centrów Przesiadkowych.

Wdrażanie systemu zaczęło się pod koniec 2021 roku.

Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów Katowice, informował przy okazji podpisania umowy z wykonawcą systemu: - W ramach inwestycji jednym z głównych zadań, jakie będą wykonywane jest modernizacja 112 sygnalizacji świetlnych oraz powstanie centrum monitoringu CSR. Centrum Sterowania Ruchem będzie podlegało bezpośrednio pod Centrum Monitoringu Miejskiego, gdzie będzie prowadzony nad nim bieżący nadzór i będzie ono obsługiwane przez osoby z wykształceniem w zakresie inżynierii ruchu. Ponadto dużym udogodnieniem dla kierowców będzie pojawienie się tablic informacyjnych VMS, tzw. znaków zmiennej treści, w liczbie 17 szt. Zostaną one zlokalizowane w newralgicznych punktach miasta, co umożliwi kierowcom decyzję o zmianie wyboru trasy dojazdu do przestrzeni miejskiej - dodał Handwerker.

Jarmark wielkanocny katowice

Może Cię zainteresować:

W czwartek 14 marca 2024 r. startuje Jarmark Wielkanocny na katowickim Rynku. Potrwa do 1 kwietnia

Autor: Redakcja

11/03/2024

Jerzy Kukuczka Mural Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice ogłosiły przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

Autor: Michał Wroński

08/03/2024

Pierwsza velostrada katowice budowa

Może Cię zainteresować:

Wystartowała budowa pierwszej velostrady w Katowicach. „Rowerowa autostrada” połączy Brynów z Giszowcem

Autor: Redakcja

05/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon