Egzotyczny wąż pełzał po katowickim lesie. Spacerowicze przeżyli chwile grozy

Wąż w lesie to nie jest ekstraordynaryjne wydarzenie. Ale taki wąż - już tak. W dodatku pełzał sobie w zimie po katowickim lesie, gdy każdy porządny gad śpi sobie smacznie i nie niepokoi spacerowiczów.

Jak informuje Nadleśnictwo Katowice, chwile grozy przeżyli mieszkańcy Murcek podczas noworocznego spaceru w rezerwacie murckowskim. Gdy chodzili sobie po tym pięknym lesie, ich oczom ukazał się spory wąż!

Wąż napędził stracha spacerowiczom w rezerwacie murckowskim

I to nie zwykły zaskroniec czy chociażby żmija zygzakowata. Ten wąż wyglądał inaczej.

Jednak spacerowicze nie stracili zimnej krwi. Szybko zadzwonili do Jacka Wąsińskiego z Leśnego Pogotowia w Mikołowie. Ten bezzwłocznie pojawił się na miejscu nietypowego znaleziska. Wąsiński oczywiście zaopiekował się wężem.

Okazało się, że podejrzenia spacerowiczów okazały się słuszne. Był to egzotyczny wąż zbożowy, nie występujący w polskich lasach. Prawdopodobnie został porzucony przez hodowcę w lesie w Murckach. Na szczęście stan zwierzęcia jest dobry i dzięki odpowiedniej opiece niedługo powinien wrócić do pełni zdrowia.

- Składamy wielkie podziękowania mieszkańcom - piszą leśnicy na profilu Nadleśnictwa Katowice na Facebooku.

Wąż zbożowy nie jest jadowity

Węże zbożowe nie są jadowite. Mogą ugryźć w czasie zabawy czy próby oswajania, ale nie będzie to ugryzienie groźne.

Jak czytamy w Wikipedii, węże zbożowe występują w południowo-wschodnim USA, od południowego New Jersey na południe po Florida Keys i na zachód - po wschodnią Luizjanę. Izolowane populacje występują w Kentucky i południowym Arkansas. Gatunek został introdukowany na Karaibach, w niektóre miejsca Europy, na Hawaje i wybrane kontynentalne stany USA. Środowiskiem życia węży zbożowych są lasy sosnowe, specyficzne dla Florydy lasy złożone z tropikalnych drzew wiecznie zielonych, mokradła, namorzyny, pola uprawne i tereny mieszkalne.

Zwierzęta, które zginęły w sylwestrową noc 2021/2022

Może Cię zainteresować:

Dzikie zwierzęta giną w czasie fajerwerków. Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie: W ubiegłego sylwestra życie straciło kilka naszych zwierząt

Autor: Katarzyna Pachelska

31/12/2022

Żabka, Dębowe Tarasy Katowice

Może Cię zainteresować:

Sklep Żabka tylko dla mieszkańców zamkniętego osiedla w Katowicach. Prawnik: To zgodne z prawem

Autor: Katarzyna Pachelska

09/01/2023

Nowa wschodnia część rezerwatu

Może Cię zainteresować:

Katowicki rezerwat przyrody Las Murckowski zostanie powiększony o 40 hektarów. W sumie będzie miał 141 ha

Autor: Katarzyna Pachelska

24/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon