Fontanna solankowa w Giszowcu zostanie dokończona. Miała być gotowa w kwietniu 2023 r.

Miała być gotowa jeszcze przed tężnią solankową na osiedlu Tysiąclecia, ale budowa obiektu w Giszowcu tak się opóźniała, że miasto zerwało umowę z wykonawcą. Ale jest dobra wiadomość - podpisano właśnie umowę z nową firmą, która ma za zadanie dokończyć fontannę solankową w Giszowcu.

Przetarg na dokończenie budowy fontanny solankowej w Giszowcu wygrała firma NTCE Andrzej Owczarz z siedzibą w Żorach.

Fontanna solankowa w Giszowcu będzie dokończona

1 lutego 2024 r. katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał z wykonawcą umowę o wartości 306 tys. zł na realizację tej inwestycji. Termin wykonania to niewiele ponad 3 miesiące liczone od momentu podpisania umowy.

- Jesteśmy na ostatniej prostej, by wiosną, po zakończeniu budowy i koniecznych odbiorach, udostępnić mieszkańcom Giszowca i okolic fontannę solankową. Będzie to kolejne miejsce do relaksu i wypoczynku, w którym będzie można zadbać o swoje zdrowie dzięki walorom, jakie daje wdychanie solanek. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku mieszkańców tężnię na os. Tysiąclecia, a z pierwszej takiej realizacji, od 2019 r. mieszkańcy korzystają w Zadolu – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach zadania wykonawca musi dokończyć budowę fontanny. Prace do zrealizowania obejmują m.in. instalację elektryczną oraz mechanizm fontanny, którego zadaniem jest wypuszczanie i ponowne pobieranie wody. Do zamontowania są ozdobne tafle z bezpiecznego szkła, podświetlenie, dysze, a także zabezpieczenie włazami wejść do komór technologicznych. Kiedy te prace zostaną wykonane, konieczne będzie przeprowadzenie pomiarów i rozruch fontanny. Oprócz samej fontanny wykonawca zamontuje także elementy małej architektury – ławki z podłokietnikami, siedziska miejskie, kosze na śmieci, stojak na rowery i oprawy gruntowe LED.

Fontanna miała być gotowa już wiosną 2023 roku

– Budowa fontanny solankowej w Giszowcu jest projektem, którego realizacja trwa znacznie dłużej niż tego chcieliśmy. Musieliśmy rozwiązać umowę z wykonawcą w zeszłym roku, ponieważ były bardzo duże opóźnienia, a w konsekwencji cała inwestycja była zagrożona. Ostatecznie brak działań ze strony wykonawcy spowodował, że musieliśmy rozwiązać umowę i poszukać nowego wykonawcy – podkreśla dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Budowa fontanny solankowej miała się zakończyć do 30 kwietnia 2023 r. Pojawiły się jednak znaczne opóźnienia w realizacji prac w stosunku do harmonogramu. Pomimo wzywania wykonawcy do wyznaczenia nowego terminu zakończenia robót nie podjął on dalszych działań. W związku z tym ZZM zmuszony był do rozwiązania umowy i nałożenia kary umownej. Do przetargu na dokończenie budowy zgłosiły się cztery firmy, a zaproponowane kwoty mieściły się w przedziale od 306 tys. zł do 476 tys. zł. Całkowity koszt realizacji zadania będzie wynosił ponad 690 tys. zł.

Fontanna solankowa znajduje się pomiędzy ulicami Wojciecha i Batalionów Chłopskich w Giszowcu. Projekt został zgłoszony jako zadanie lokalne dla dzielnicy Giszowiec w VI edycji Budżetu Obywatelskiego i uzyskał ponad 3,6 tys. głosów. Solanka, którą ma być zasilana fontanna, ma zdrowotne właściwości. Jej wdychanie pomaga walczyć z takimi chorobami, jak np. schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienie, alergie czy choroby reumatyczne. Jednak, jak podkreślają lekarze, inhalacje solankowe w takich niedużych tężniach nie są remedium na choroby. Trzeba je traktować raczej wspomagająco, a nie jako leczenie.

Modernizacja archiwum panstwowego w katowicach 7

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się modernizacja Archiwum Państwowego w Katowicach. Powstaną nowe magazyny i centrum konferencyjne

Autor: Redakcja

02/02/2024

Koleje Śląskie Katowice Podlesie

Może Cię zainteresować:

Długo oczekiwane zmiany na linii kolejowej Tychy-Katowice: rusza przetarg. Będą przystanki na Bażantowie i w Podlesiu

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/02/2024

Boisko gks bukowa katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowe całoroczne, zadaszone boisko powstanie przy ul. Bukowej. Będzie z niego korzystać Młoda GieKSa

Autor: Katarzyna Pachelska

01/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon