Górnicy dostali mniejsze wypłaty przez Polski Ład. Niektórzy stracili nawet 2,5 tysiąca złotych

Styczniowa wypłata i 14-tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł - alarmuje lider związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny. Jego zdaniem niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawiła, że górnicy dostali mniejsze pensje.

PGG
Górnicy stracili na Polskim Ładzie

Górnicy Polskiej Grupy Górniczej dostali mniejsze wypłaty w związku z Polskim Ładem. Jak poinformowali związkowcy z Sierpnia 80', przy kumulacji wypłat styczniowej pensji i "czternastki" pracownicy kopalń stracili od 500 do nawet 2500 złotych. Wyjaśnianiem sprawy już zajęła się PGG, która wydała w tym temacie komunikat:

- W związku z kumulacją wynagrodzeń w lutym 2022 roku, tj. wypłatą wynagrodzenia oraz 14-tej pensji, do dnia 28 lutego 2022 roku zostaną przeprowadzone szczegółowe analizy, pozwalające określić skutki finansowe łącznego wynagrodzenia, na podstawie wprowadzonych w 2022 roku zmian podatkowych. Ponadto przypominamy, że rozliczenie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpi ostatecznie w rozliczeniu rocznym - podała spółka.

Polska Grupa Górnicza jednocześnie zapewniła, że w przypadku pojawienia się wątpliwości, każdy pracownik ma możliwość otrzymania wyjaśnień w przygotowanych punktach informacyjnych we wszystkich oddziałach spółki.

Skąd wynikają rozbieżności w styczniowych pensjach górników? Przede wszystkim we wtorek Polska Grupa Górnicza wypłaciła blisko 37-tys. załodze nagrodę roczną, zwaną potocznie 14. pensją. W sumie spółka wydała na to 350 milionów złotych. Do tego doszły wypłaty styczniowe dla pracowników kopalń. Jednak, gdy górnicy spojrzeli na swoje "paski", zobaczyli, że coś się nie zgadza.

- Przez ostatnie miesiące górnicy ciężko pracowali wydobywając węgiel, którego brakowało do zabezpieczenia systemu energetycznego. Zamiast wzrostu wynagrodzeń ich styczniowa wypłata i 14-tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł. Niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawia, że górnicy mają prawo być wściekli - napisał w liście do zarządu PGG oraz premiera Mateusza Morawieckiego lider związku Sierpień'80 w PGG Rafał Jedwabny.

CZYTAJ TAKŻE:

W PGG trwają rozmowy płacowe

Sytuacja z obniżonymi pensjami zbiegła się w czasie z prowadzonymi w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej rozmowami płacowymi. Związkowcy domagają się od zarządu podwyżek. Jako argument dla wzrostu płac wymieniają m.in. rosnącą w rekordowym tempie inflację. Na razie wiadomo jedynie, że wzrost płac dla górników miałby wynieść około 7 procent. Związkowcy walczą jednak o podwyżki dla załogi rzędu nawet 10 procent. Porozumienia w tej sprawie jeszcze nie ma.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon