Gwóźdź do trumny nielegalnego procederu... dosłownie. Rozbito grupę przestępczą ze Śląska

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach robili grupę przestępczą, która próbowała wyłudzić 630 tys. złotych nienależnego zwrotu podatku VAT. Niewinności podejrzanych miały dowieść zdjęcia kilku różnych transportów trumien. Okazały się jednak… gwoździem do trumny nielegalnego procederu.

- Grupa przestępcza posiadała kilka palet z trumnami. Przestępczy proceder polegał na przewożeniu z Polski do Czech trumien jako gotowy wyrób. Następnie ten sam ładunek powracał do kraju jako akcesoria do wyrobu trumien - wyjaśnia biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przy wykorzystaniu kilku podmiotów gospodarczych członkowie domniemanej grupy przestępczej deklarowali dostawę trumien lub akcesoriów i domagali się zwrotu podatku VAT w wysokości 23 proc. Proceder wielokrotnie powtarzano.

- Przestępcy usiłowali wyłudzić 630 tys. złotych na szkodę Skarbu Państwa, jednak wypłata podatku VAT została wstrzymana przez Urząd Skarbowy - informuje KWP.

Gwoździem do trumny okazały się zdjęcia trumien

Funeralny biznes wzięli pod lupę śledczy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Dokonali szeregu przeszukań, zabezpieczyli i przeanalizowali obszerną dokumentację, przesłuchali wiele osób.

Niewinności podejrzanych miały dowieść zdjęcia kilku różnych transportów trumien. Okazały się jednak… gwoździem do trumny nielegalnego procederu.

- Ekspertyza przeprowadzona przez policyjnego biegłego z zakresu technik audiowizualnych wykazała, że widoczne na różnych zdjęciach trumny znajdujące się na paletach, to jedne i te same ładunki, a na poszczególnych zdjęciach dokładane są jedynie kolejne folie - tłumaczy KWP.

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zarzuty dziewięciu osobom. To mieszkańcy Pszczyny, Katowic, Sosnowca, Jarzona oraz obywatel Czech. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, a także prania brudnych pieniędzy.

Podejrzanych objęto dozorem, nałożono na nich zakaz opuszczania kraju oraz wzajemnego kontaktowania się, a także nakazano wpłatę poręczeń majątkowych. W sumie zabezpieczono majątek w wysokości 85 tys. złotych.

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon