Historia i pochodzenie dżinsów - od pierwszych modeli do najnowszych od Pepe Jeans!

Dżinsy stały się integralną częścią naszego codziennego życia i to do tego stopnia, że ​​większość z nas nigdy nie przestaje zastanawiać się, skąd pochodzi nasza ulubiona para spodni, jak została wyprodukowana ani jaka jest ich historia.

Pepe Jeans

Pomimo szerokiej gamy dostępnych innowacyjnych materiałów, dżins pozostaje jedną z najbardziej wszechstronnych, trwałych i bardzo poszukiwanych tkanin na rynku. Dżinsy wykraczają poza płeć, wiek i klasę – większość ludzi ma więcej par niż jest dni w tygodniu. Ich atrakcyjność zawsze będzie ponadczasowa, ale projekt i zastosowana technologia tkanin będą zawsze ewoluować z biegiem czasu. Obecnie pojawiają się nowe formy „zrównoważonego” dżinsu, ponieważ producenci odpowiadają na zapotrzebowanie konsumentów, włączając w to:

 • Produkując spodnie z tkanin ekologicznych.
 • Stosując najróżniejsze procesy produkcji jeansów przyjaznych dla środowiska.

Narodziny Serge'a de Nîmes

Podczas gdy historycy wciąż debatują nad miejscem narodzin dżinsu, tkanina została sklasyfikowana jako tkanina o splocie skośnym przy użyciu jednej kolorowej nici i jednej białej. Powszechnie panuje pogląd, że dżinsy „narodziły się” w Nîmes we Francji. Serendipity odegrało swoją rolę. Podczas nieudanej próby replikacji wytrzymałej tkaniny bawełnianej znanej jako „jeane” (nazwanej na cześć miasta Genua we Włoszech) tkacze tkanin z Nîmes zdali sobie sprawę, że opracowali wyjątkową i wytrzymałą tkaninę, niepodobną do niczego innego.

nowe kolory jeansów

Tkanina ta została wykonana splotem skośnym, w którym wątek przechodzi pod nitki osnowy. Tkacze używali indygo do barwienia nici osnowy na niebiesko, pozostawiając nici wątku ich naturalny biały kolor. Ten proces nadał tkaninie unikalny niebieski kolor z jednej strony, a biały z drugiej. Nazwali go Serge de Nîmes (co tłumaczy się jako „skośny z Nîmes”).

Dziś większość ludzi nie pamięta, albo nie chce wiedzieć, skąd pochodzą ich ulubione dżinsy. Najpopularniejsze kolekcje to Wranglery i Levis’y, ale i kolekcja Pepe Jeans na lato 2022. Warto poznać, choć podstawowe fakty na temat tej cennej i lubianej na całym świecie tkaniny.

Ciekawe fakty historycznie o modzie

 • W Rzymie tylko arystokraci i arystokraci nosili fioletowe ubrania.
 • Wprowadzone w 1946 roku bikini zostało zakazane w kilku krajach po tym, jak Watykan uznał je za grzech.
 • Spódnica to drugie najstarsze ubranie.
 • Historia Kopciuszka OG miała futrzane kapcie zamiast szklanych.
 • Kobietom pozwolono nosić szorty dopiero po II wojnie światowej, ponieważ było mniej materiału.
 • Do XIX wieku firmy modowe używały lalek zamiast modeli.
 • Francuskie szlachcianki nosiły fryzury inspirowane statkami.
 • W latach 70. Korea Południowa miała policję modową, która mierzyła kobiece mini spódniczki.
 • W latach 70. tylko król Ludwik XIV i jego dworzanie mogli nosić czerwone szpilki - mężczyźni lub kobiety.
 • Wysokie obcasy zostały pierwotnie zaprojektowane dla i przez mężczyzn.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon