Hybrydowe autobusy pojawią się na ulicach Katowic. PKM Katowice na razie szuka dostawcy pojazdów

Za 43 mln złotych PKM Katowice kupi autobusy z napędem hybrydowym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy takie pojazdy pojawią się na naszych ulicach.

PKM Katowice
PKM Katowice, autobus

Na początku marca 2022 r. PKM Katowice podpisało umowę na dofinansowanie zakupu autobusów hybrydowych. Spółka miejska chce wybrać pojazdy, które w coraz mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Podpisana niedawno umowa umożliwi zakup autobusów z napędem hybrydowym.

PKM Katowice chce kupić w ramach tego przetargu 22 fabrycznie nowe autobusy,
wyprodukowane nie wcześniej niż w 2020 roku.

Napęd hybrydowy to dużo korzyści

Napęd hybrydowy to połączenie tradycyjnego silnika z nowoczesną technologią elektryczną. Pozwala to na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdu, przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dodatkowo istotną zaletą takiego rozwiązania jest system odzyskiwania energii podczas hamowania. Jak przekonują urzędnicy, mniejsza awaryjność to korzyść dla pasażerów i większa pewność, że kurs daną linią odbędzie się bez problemów.

Autobusy zostaną kupione w ramach projektu mającego na celu poprawę jakości środowiska naturalnego oraz zwiększenia atrakcyjności transportu publicznego. Odbywa się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Działania dotyczą efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 43 mln zł, a ok. 20 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania UE. Projekt jest obecnie w początkowej fazie realizacji. 22 marca 2022 r. został ogłoszony przetarg na wyłonienie dostawcy.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon