IHU. Nowy wariant koronawirusa zidentyfikowany we Francji. Niemal tak zakaźny jak Omikron?

Polska jest teraz przygnieciona pandemią koronawirusa w wariancie Delta. Przed nami zapewne znaczący wzrost zachorowań Omikronem. A tymczasem we Francji wykryto nowy wariant SARS-Cov-2 i nadano mu nazwę IHU.

Pixabay
Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce po krótkim dołku, od kilku dni codziennie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. 5 stycznia 2022 r. potwierdzono ich 17 196, w tym z woj. śląskiego 2047. W ostatniej dobie z powodu COVID-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - zmarło 449 osób. W ciągu doby wykonano ponad 112,9 tys. testów. Do tej pory stwierdzono w Polsce 72 przypadki zakażenia wariantem Omikron.

- Od kilku dni obserwujemy niepokojący trend wzrostu zakażeń koronawirusem - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednak wg niego to nie sprawka Omikrona, tylko "anomalia związana z okresem poświątecznym i w ubiegłym roku nastąpiło bardzo podobne zjawisko". - W ciągu ostatnich dni obserwujemy również większą liczbę testów. Jeśli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, mamy plany rozszerzenia infrastruktury szpitalnej do 60 tys. łóżek - dodał minister zdrowia.

Nowy wariant koronawirusa to IHU

Gdy my martwimy się wariantami Delta i Omikron koronawirusa, oraz groźbą wariantów hybrydowych Flurona i Delmikron (więcej: Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem. Pierwszy przypadek potwierdzony) we Francji został zidentyfikowany nowy wariant SARS-Cov-2.

W Marsylii potwierdzono kilkanaście przypadków zakażeń wariantem B.1.640.2, który otrzymał nazwę od Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU Méditerranée Infection), gdzie został zidentyfikowany. Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu sugerują, że IHU jest niemal tak zakaźny jak Omikron.

- Wariant ten prawdopodobnie jak Omikron przywędrował do Europy z Afryki, gdyż został zidentyfikowany u podróżnego powracającego z Kamerunu – mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Nie ma natomiast oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w sprawie IHU. Wariant B.1.640.2 nie został również zarejestrowany w bazie GISAID, która umożliwia śledzenie poszczególnych wariantów koronawirusa – dodaje dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Prawie tak zakaźny jak Omikron?

Powracający z Kamerunu zaszczepiony przeciwko SARS-Cov-2 pacjent "zero" trzy dni po powrocie zauważył u siebie łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Po wykonaniu testu otrzymał wynik pozytywny, dalsze badania ujawniły nietypową kombinację, która nie odpowiadała sekwencji wariantów Delta czy Omikron.

Więcej o Omikronie:
Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto w Katowicach. Zakażona kobieta pochodząca z zagranicy

W kolejnych dniach IHU został zidentyfikowany w próbkach pobranych od siedmiorga pacjentów z tego samego obszaru, w tym dwóch dorosłych i pięciorga dzieci w wieku poniżej 15 roku życia.

- W analizowanym materiale wykryto 46 mutacji i 37 delecji w białku kolca wirusa. Pomimo tego, że wariant wydaje się być prawie tak zakaźny jak Omikron, dotychczasowe 12 przypadków zakażenia nim to zdecydowanie za mało, by wysnuwać jakiekolwiek wnioski – uspokaja dr n. med. Karolina Krupa-Kotara.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)

Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem

Nowy punkt wymazowy w Dąbrówce Małej, Katowice

Nowy, całodobowy, punkt wymazowy w Katowicach

Punkt wymazowy na parkingu NOSPR, Katowice

Tu zrobisz bezpłatnie wymaz w kierunku koronawirusa

Szpital tymczasowy w MCK

Czy szpital tymczasowy w MCK zostanie ponownie otwarty?

Dariusz Iskanin

Pediatra: Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci

Szpital tymczasowy w Pyrzowicach został otwarty wiosną 2021 roku

Śląską służbę zdrowia czekają zmiany. A co z czwartą falą?

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta