Inwestycje, koncerty, warsztaty, festiwale, jarmarki... Jakie propozycje do budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane? Rozpoczęło się głosowanie

230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich – o tym, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji zadecydują teraz mieszkańcy Katowic. Tegoroczne głosowanie – co istotne, tylko drogą elektroniczną – potrwa do 23 września. Swój głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

Fot. Dariusz Czapla
Udogodnienia dla rowerzystów również zgłaszane są do BO

W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – W dotychczasowych ośmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie prawie 1000 projektów, z których miejskie służby zrealizowały już ponad 850. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców – dodaje prezydent.

Place zabaw to temat sporej liczby wniosków do BO Katowice. Fot. Sławomir Rybok

Najwięcej projektów w Ligocie, Bogucicach i osiedlu Tysiąclecia

Przypomnieć warto, że w dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski. 78 procent przeszło pozytywną weryfikację. Po uwzględnieniu odwołań pozytywnie zweryfikowanych wniosków 29 to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym. Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy: Ligota-Panewniki (17), Bogucice (16) i osiedle Tysiąclecia (15). Z kolei w Piotrowicach-Ochojcu, Wełnowcu-Józefowcu i Śródmieściu wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

– To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach, co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decydowało o projektach poprawiających ich jakość życia. Widzimy, że mieszkańcy czekają na to głosowanie, w tym roku pierwsze głosy zostały oddane już 3 minuty po północy, a przez weekend zagłosowało ponad 5,3 tys. katowiczan. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy naszego miasta ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – mówi prezydent Katowic.

W projektach ogólnomiejskich pojawiło się między innymi kilka propozycji remontów i modernizacji boisk szkolnych (Szopienice-Burowiec, Załęska Hałda-Brynów – część zachodnia), zadania o charakterze kulturalnym, jak na przykład koncerty (Ligota-Panewniki) czy projekty związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną mieszkańców, na przykład warsztaty prozdrowotne i psychologiczne, zajęcia ruchowe dla seniorów, spotkania z fizjoterapeutą (Ligota-Panewniki, Bogucice), a także instalacja urządzeń ratujących życie (Giszowiec). Tradycyjnie już mieszkańcy zgłaszają projekty związane z rekreacją oraz atrakcjami dla najmłodszych – oprócz rewitalizacji istniejących placów zabaw (Brynów część wschodnia – os. Zgrzebnioka, os. Paderewskiego-Muchowiec), zagłosować można także na nową wiatę piknikową (os. Tysiąclecia) czy tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach (os. Paderewskiego-Muchowiec).

Wybiegi dla psów. Fot. Kasia Chucher

Inwestycje, ale nie tylko...

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania nieinwestycyjne. Chodzi o warsztaty kreatywne, plastyczne, festiwale, jarmarki, festyny rodzinne, a także zakup książek, audiobooków i gier planszowych dla bibliotek miejskich. Są również propozycje uatrakcyjnienia miejskiej przestrzeni muralami (Ligota-Panewniki, Załęże). Mieszkańcy pamiętają także o dzieciach i młodzieży. Wśród propozycji jest między innymi budowa naukowego placu zabaw (os. Paderewskiego-Muchowiec), cykl zajęć naukowo-badawczo-ekologicznych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym otaczającego świata poprzez eksperymenty (Załęska Hałda-Brynów część zachodnia) czy warsztaty z robotyki dla najmłodszych (os. Witosa).

Tradycyjnie już jest sporo projektów dotyczących modernizacji i stworzenia nowej infrastruktury drogowej; to remont istniejących chodników (Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, os. Paderewskiego-Muchowiec czy Brynów część wschodnia-Os. Zgrzebnioka) i budowę nowych parkingów (osiedle Tysiąclecia, Ligota-Panewniki, Bogucice). Wśród zgłoszonych zadań są projekty dotyczące infrastruktury rowerowej. Chodzi o utworzenie nowych przejazdów rowerowych (Dąb) oraz ścieżek (os. Witosa) lub modernizację już istniejących (Koszutka, Dąb). Niektóre z projektów związane są z bezpieczeństwem w dzielnicach – proponuje się instalację kamer monitoringu miejskiego (Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), montaż radarów prewencyjnych ostrzegających kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (Koszutka, Podlesie) czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych (os. Witosa).

BO to również projekty animujące młodych mieszkańców Katowic. Fot. A. Odyjas

Głosowanie w formie elektronicznej

Pomimo kolejnej edycji zapoczątkowanego dwa lata temu Zielonego Budżetu miasta, także i w puli Budżetu Obywatelskiego Katowic znalazły się projekty dotyczące między innymi rewitalizacji placów i skwerów czy stworzenia ogrodów sensorycznych (Giszowiec, Burowiec i Załęże).

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje naczelnik.

Podobnie jak w zeszłym roku pracownicy urzędu odwiedzą każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu. Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Co istotne, pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania będą działały od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu.

Informacje dotyczące głosowania, harmonogram pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – na stronie bo.katowice.eu.

Zajęcia sportowe stanową ważny element dbania o zdrowie seniorów. Fot. Sławomir Rybok

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tężnia Solankowa Zadole fot Radoslaw Kaźmierczak

Budżet Obywatelski - głosowanie rozpoczęte

Staw Kozubek

Staw Kozubek zmieni się w przyjemne miejsce rekreacji

Budżet Obywatelski Katowice

Ostatnie dni głosowania na zadania z katowickiego BO

Budżet Obywatelski

Budżet Obywatelski Katowice 2022. Zakończono weryfikację

Plac zabaw na Osiedlu Paderewskiego fot Radosław Kaźmierczak

Ósma edycja Budżetu Obywatelskiego rozstrzygnięta

Teznia bo

Katowice. Możesz się zdziwić. Te projekty są z...

Remont GPZO w Katowicach

GPZO przy ul. Bankowej został zamknięty