Inwestycje, koncerty, warsztaty, festiwale, jarmarki... Jakie propozycje do budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane? Rozpoczęło się głosowanie

230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich – o tym, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji zadecydują teraz mieszkańcy Katowic. Tegoroczne głosowanie – co istotne, tylko drogą elektroniczną – potrwa do 23 września. Swój głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

Fot. Dariusz Czapla
Udogodnienia dla rowerzystów również zgłaszane są do BO

W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – W dotychczasowych ośmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie prawie 1000 projektów, z których miejskie służby zrealizowały już ponad 850. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców – dodaje prezydent.

Place zabaw to temat sporej liczby wniosków do BO Katowice. Fot. Sławomir Rybok

Najwięcej projektów w Ligocie, Bogucicach i osiedlu Tysiąclecia

Przypomnieć warto, że w dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski. 78 procent przeszło pozytywną weryfikację. Po uwzględnieniu odwołań pozytywnie zweryfikowanych wniosków 29 to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym. Najwięcej projektów w dzielnicach mają do dyspozycji mieszkańcy: Ligota-Panewniki (17), Bogucice (16) i osiedle Tysiąclecia (15). Z kolei w Piotrowicach-Ochojcu, Wełnowcu-Józefowcu i Śródmieściu wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

– To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach, co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decydowało o projektach poprawiających ich jakość życia. Widzimy, że mieszkańcy czekają na to głosowanie, w tym roku pierwsze głosy zostały oddane już 3 minuty po północy, a przez weekend zagłosowało ponad 5,3 tys. katowiczan. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy naszego miasta ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – mówi prezydent Katowic.

W projektach ogólnomiejskich pojawiło się między innymi kilka propozycji remontów i modernizacji boisk szkolnych (Szopienice-Burowiec, Załęska Hałda-Brynów – część zachodnia), zadania o charakterze kulturalnym, jak na przykład koncerty (Ligota-Panewniki) czy projekty związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną mieszkańców, na przykład warsztaty prozdrowotne i psychologiczne, zajęcia ruchowe dla seniorów, spotkania z fizjoterapeutą (Ligota-Panewniki, Bogucice), a także instalacja urządzeń ratujących życie (Giszowiec). Tradycyjnie już mieszkańcy zgłaszają projekty związane z rekreacją oraz atrakcjami dla najmłodszych – oprócz rewitalizacji istniejących placów zabaw (Brynów część wschodnia – os. Zgrzebnioka, os. Paderewskiego-Muchowiec), zagłosować można także na nową wiatę piknikową (os. Tysiąclecia) czy tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach (os. Paderewskiego-Muchowiec).

Wybiegi dla psów. Fot. Kasia Chucher

Inwestycje, ale nie tylko...

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania nieinwestycyjne. Chodzi o warsztaty kreatywne, plastyczne, festiwale, jarmarki, festyny rodzinne, a także zakup książek, audiobooków i gier planszowych dla bibliotek miejskich. Są również propozycje uatrakcyjnienia miejskiej przestrzeni muralami (Ligota-Panewniki, Załęże). Mieszkańcy pamiętają także o dzieciach i młodzieży. Wśród propozycji jest między innymi budowa naukowego placu zabaw (os. Paderewskiego-Muchowiec), cykl zajęć naukowo-badawczo-ekologicznych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym otaczającego świata poprzez eksperymenty (Załęska Hałda-Brynów część zachodnia) czy warsztaty z robotyki dla najmłodszych (os. Witosa).

Tradycyjnie już jest sporo projektów dotyczących modernizacji i stworzenia nowej infrastruktury drogowej; to remont istniejących chodników (Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, os. Paderewskiego-Muchowiec czy Brynów część wschodnia-Os. Zgrzebnioka) i budowę nowych parkingów (osiedle Tysiąclecia, Ligota-Panewniki, Bogucice). Wśród zgłoszonych zadań są projekty dotyczące infrastruktury rowerowej. Chodzi o utworzenie nowych przejazdów rowerowych (Dąb) oraz ścieżek (os. Witosa) lub modernizację już istniejących (Koszutka, Dąb). Niektóre z projektów związane są z bezpieczeństwem w dzielnicach – proponuje się instalację kamer monitoringu miejskiego (Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), montaż radarów prewencyjnych ostrzegających kierowców o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości (Koszutka, Podlesie) czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych (os. Witosa).

BO to również projekty animujące młodych mieszkańców Katowic. Fot. A. Odyjas

Głosowanie w formie elektronicznej

Pomimo kolejnej edycji zapoczątkowanego dwa lata temu Zielonego Budżetu miasta, także i w puli Budżetu Obywatelskiego Katowic znalazły się projekty dotyczące między innymi rewitalizacji placów i skwerów czy stworzenia ogrodów sensorycznych (Giszowiec, Burowiec i Załęże).

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje naczelnik.

Podobnie jak w zeszłym roku pracownicy urzędu odwiedzą każdą z dzielnic, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na projekty i pomagając tym, którzy potrzebują wsparcia w głosowaniu. Aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18. roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL. Co istotne, pracownicy urzędu uprawnieni do pomocy podczas głosowania w tych punktach będą posiadali urzędowe identyfikatory. Stacjonarne Punkty Głosowania będą działały od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu.

Informacje dotyczące głosowania, harmonogram pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania oraz wykaz projektów dostępne są na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – na stronie bo.katowice.eu.

Zajęcia sportowe stanową ważny element dbania o zdrowie seniorów. Fot. Sławomir Rybok

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon