IPN Katowice wydał nowy numer Czasypisma. Co w nim można przeczytać?

Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprezentował najnowsze wydanie swojego periodyku "Czasypismo" (nr 2[20]/2021) we wtorek 22 lutego. Prezentacja odbyła się w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie. Co zawiera najnowsza publikacja katowickiego IPN?

materiały IPN
Czasypismo nr 2(20)/2021

W najnowszym numerze „CzasyPisma” zamieszczono pakiet tekstów poświęconych górnośląskiemu środowisku artystycznemu oraz artystom w jakiś sposób ze Śląskiem związanych. Poruszają one m.in. kwestie rozpracowywania przez SB Kazimierza Kutza, Tadeusza Różewicza i Marii Koterbskiej, projektu filmu Andrzeja Wajdy o klerykach odbywających staż w zakładach pracy, działań operacyjnych podejmowanych wobec pracowników Wydziału Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach oraz Wydawnictwa „Śląsk” czy kontrowersji związanych z pogrzebem Zbigniewa Cybulskiego w Katowicach.

Perełką numeru jest artykuł, opisujący losy nieznanych grafik Teofila Ociepki.

Poza wiodącym tematem w numerze znajdują się artykuły m.in. o plebiscycie górnośląskim z 1921 r., związkach Wojciecha Korfantego z Zakopanem, przymusowej służbie mieszkańców Górnego Śląska w armii niemieckiej, Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie. Fotoreportaż Stanisława Jakubowskiego poświęcony katastrofie górniczej z 1971 r. i słynnej akcji ratowniczej, zakończonej uratowaniem Alojzego Piątka. Dwa artykuły prezentują architekta Stanisława Niemczyka i jego funkcjonowanie w warunkach Polski Ludowej. Numer zamyka bibliografia zawartości wcześniejszych edycji „CzasyPisma”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon