IPN Katowice zaprasza na obchody 149. rocznicy urodzin wybitnego wystawę "Wojciech Korfanty" 20 kwietnia 2022

20 kwietnia 1873 r. w Sadzawkach urodził się Wojciech Korfanty – polityk, redaktor, działacz narodowy, poseł do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, dyktator III powstania śląskiego. IPN Katowice zaprasza do zapoznania się z najnowszą biograficzną wystawą elementarną "Wojciech Korfanty", przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Co jeszcze w programie obchodów?

materiały IPN
Wystawa "Wojciech Korfanty"

Dyktator III powstania śląskiego stał się współtwórcą odrodzenia Rzeczpospolitej. Przebył w życiu drogę, która doprowadziła go do postawy demokratycznej, opartej na uniwersalistycznej myśli chrześcijańskiej. Współcześnie postać i myśl polityczną działacza narodowego upamiętniają nazwy ulic i pomniki. Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału Górnego Śląska w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne, jako polityczną manifestację woli Górnoślązaków. III powstanie śląskie wybuchło z 2/ 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator.

Autorką wystawy jest dr Anna Zaczkowska.

W wystawie wykorzystano zdjęcia i dokumenty ze zbiorów: POLONA, EUROPEANA, Biblioteka Narodowa Francji, (Bibliothèque nationale de France), Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej, KRAMERIUS (Česká digitální knihovna), Muzeum Historii Katowic, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa do pobrania ze strony IPN [TUTAJ]

20 kwietnia 2022 r., o godz. 9.00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24 odbędzie się wielki finał "Quizu wiedzy o Wojciechu Korfantym". Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań historycznych i filmoznawczych, przywrócenie pamięci o roli i znaczeniu Wojciecha Korfantego na Górnym Śląsku i poza nim, kształtowanie umiejętności poszukiwania i analizowania informacji, utrwalanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz rozwijanie zainteresowań i twórczych pasji.

20 kwietnia 2022 r., o godz. 11.00 w Katowicach zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego, następnie na grobie dyktatora na cmentarzu, przy ul. Francuskiej. W uroczystości weźmie udział Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Wydarzenie zostało zorganizowana przez Urząd Miasta Katowice.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon