Jak to jest siedzieć w milionie? PKM Katowice właśnie dostało 5 nowoczesnych autobusów. Każdy z nich kosztował właśnie milion

Katowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej chwali się pięcioma nowymi autobusami. Dzięki temu zakupowi łączna liczba autobusów katowickiego przewoźnika wynosi już 247.

PKM Katowice
Zakupione przez PKM Katowice nowe autobusy

5 nowoczesnych autobusów marki MAN Lion's City 12 trafiło do katowickiego PKM-u. Każdy z tych pojazdów może przewozić 99 pasażerów. Spełniają one najwyższe i najbardziej rygorystyczne wymagania normy EURO 6. Dzięki temu zakupowi łączna liczba autobusów katowickiego przewoźnika wynosi już 247.

Nowe autobusy mają system kontroli trzeźwości kierowcy i system zliczania pasażerów. Każdy z pojazdów kosztował ponad 1 mln zł. Nowoczesny i komfortowy tabor to jeden z elementów, który biorą pod uwagę osoby rozważające korzystanie z komunikacji publicznej, dlatego staramy się cały czas modernizować flotę katowickiego PKM-u. To z resztą wpisuje się w założenia zrównoważonego transportu, które staramy się w Katowicach realizować – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Darmowe Wi-Fi, klima, ładowarki USB

Nowe autobusy wyposażone są m.in. w

  • ładowarki USB,
  • darmową sieć Wi-Fi,
  • ogrzewanie,
  • dwustrefową klimatyzację,
  • głosowe zapowiedzi przystanków,
  • duże wyświetlacze,
  • przyciski dla niedowidzących w alfabecie Braille’a.

Zakup był sfinansowany ze środków własnych PKM-u. Obecnie przewoźnik obsługuje 60 linii. Każdego roku przewozi miliony pasażerów.

20 elektryków w taborze PKM-u

Większość autobusów PKM Katowice jest napędzana konwencjonalnie. – 128 pojazdów, czyli ponad połowa z całego taboru, spełnia rygorystyczne wymagania normy Euro 6. Dodatkowo już 20 pojazdów posiada napęd elektryczny – zwraca uwagę Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Pierwszy ,,elektryk” w barwach katowickiego PKM-u zaczął jeździć w 2018 r. – był to 18-metrowy Solaris. Jednak potrzeba zrównoważonego transportu zaczęła mieć znaczenie już kilka lat wcześniej. W bardziej ekologiczne napędy firma zaczęła inwestować od 2010 r. – łącznie z nowymi autobusami normę EURO 6 spełnia już 128 pojazdów.

Oprócz coraz nowocześniejszych napędów, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, autobusy zyskują kolejne udogodnienia. Obecnie wszystkie pojazdy są niskopodłogowe, co oznacza, że osoby na wózkach inwalidzkich lub matki z dziećmi nie muszą sprawdzać na rozkładzie, czy uda im się swobodnie wejść do pojazdu. 204 pojazdy posiadają klimatyzację, 125 dysponuje Wi-Fi, a 140 ładowarkami USB.

ZOBACZ TEŻ:

Szlak neonów spacer pierwszą ścieżką Szlaku

Może Cię zainteresować:

Druga ścieżka katowickiego Szlaku Neonów. Podróż sentymentalna do czasów najlepiej oświetlonego polskiego miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon