Jarosław Makowski nowym wiceprezydentem Katowic. Koniec koalicji z PiS

Prezydent Katowic Marcin Krupa zerwał koalicję z Prawem i Sprawiedliwością. Nowym wiceprezydentem został Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej. – Forum Samorządowe i Koalicję Obywatelską łączy przekonanie, że siła kraju bierze się z siły samorządów – powiedział Jarosław Makowski.

FB: Marcin Krupa
Marcin Krupa i Jarosław Makowski

Koniec koalicji Forum Samorządowego Marcina Krupy z Prawem i Sprawiedliwością w Radzie Miasta Katowice.

Zawsze powtarzałem, że dla mnie najważniejsze jest miasto i jego rozwój, polepszenie jakości życia mieszkańców (…) W 2020 roku, kiedy zaczęła się pandemia COVID-19, zmieniły się stosunki interpersonalne i partyjne w mieście. Zaczęliśmy jako Forum Samorządowe współpracować z partiami politycznymi, które wchodzą w skład Rady Miasta Katowice. Dzięki temu udało się zrobić wiele dobrych rzeczy dla mieszkańców (…) Zmieniła się scena polityczna w kraju i na podstawie tej dobrej współpracy, którą zapoczątkowaliśmy znacznie wcześniej, podjąłem decyzję, że od 1 stycznia 2024 roku na funkcję wiceprezydenta Katowic powołuję Jarosława Makowskiego – ogłosił prezydent Marcin Krupa.

Na zmianę zanosiło się od dawna. Struktury Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach praktycznie nie działają. W klubie radnych doszło do rozpadu. Za to Marcin Krupa od pewnego czasu działa w Ruchu Samorządowym „Tak! Dla Polski”, któremu blisko do Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja Obywatelska wraca do współzarządzania Katowicami. To bardzo dobra wiadomość. Kolejna jest taka, że Prawo i Sprawiedliwość przestaje współrządzić Katowicami. Nie od dziś wiadomo, że to partia, która centralizuje i jest partią antysamorządową. Forum Samorządowe i Koalicję Obywatelską łączy przekonanie, że siła kraju bierze się z siły samorządów. Kryzys covidowy i kryzys uchodźczy jasno pokazały, że silne i skuteczne państwo jest wtedy, kiedy silne i skuteczne są samorządy – ocenił Jarosław Makowski.

Jego zdaniem to ważne, że partia, która w niedawnych wyborach parlamentarnych otrzymała w mieście 41,58 proc. głosów, będzie miała teraz swojego wiceprezydenta.

Podział mandatów w Radzie Miasta Katowice:

  • Forum Samorządowe – 12,
  • Koalicja Obywatelska – 11,
  • Prawo i Sprawiedliwość – 3,
  • Niezrzeszeni – 2.

Kim jest Jarosław Makowski?

Jarosław Makowski w samorządzie jest obecny od 2014 roku. Wówczas został radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2018 roku starał się o fotel prezydenta Katowic. Bezskutecznie – 24,1 proc. głosów. Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze. Jarosław Makowski uzyskał wówczas mandat radnego miejskiego. W niedawnych wyborach próbował dostać się do Sejmu RP, jednak bez powodzenia.

Z wykształcenia jest filozofem i teologiem. Od lat publikuje w czołowych polskich gazetach: „Krytyce Politycznej”, „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”. Kieruje Instytutem Obywatelskim – think tankiem związanym z Koalicją Obywatelską.

Grzegorz chudy nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

"Bebok wcale straszny nie jest, tylko strasznego udawał". Grzegorz Chudy o bebokomanii i modzie na Nikiszowiec

Autor: Szymon Karpe

24/12/2023

Sadzenie drzew stawowa katowice

Może Cię zainteresować:

Kasztanowce, dopiero co posadzone na ul. Stawowej w Katowicach, idą do reklamacji

Autor: Katarzyna Pachelska

23/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon