Kasztanowce, dopiero co posadzone na ul. Stawowej w Katowicach, idą do reklamacji

W ubiegłym tygodniu na ul. Stawowej zasadzono 7 kasztanowców czerwonych. Jednak drzewa nie spodobały się urzędnikom z Zakładu Zieleni Miejskiej. Dlatego pójdą do reklamacji, a w ich miejsce mają być zasadzone inne okazy tego samego gatunku drzew.

KAW
Sadzenie drzew stawowa katowice

W trakcie procedury odbioru pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej uznali, że zasadzone drzewa nie spełniają wymogów wynikających z przetargu na realizację tego projektu.

Kasztanowce z ulicy Stawowej idą do reklamacji

Wykonawca nasadzeń, katowicka firma Calla złożyła reklamację do szkółki odpowiedzialnej za dostarczenie drzew. Po otrzymaniu nowych drzew, firma ma niezwłocznie przystąpić do ich wymiany.

W specyfikacji przetargowej Zakład Zieleni Miejskiej wyraźnie wskazał, że korony mają być wyprowadzone jednakowo, aby utworzyć szpaler drzew.

Przy planowaniu nasadzeń drzew w mieście, zwłaszcza w formule szpaleru, ważne jest, aby wszystkie sadzone drzewa miały jednakowo uformowaną koronę, co gwarantuje ich estetyczny wygląd, a także ułatwia ich pielęgnację w kolejnych latach. Podobnie sytuacja wygląda m.in. na placu Kwiatowym, gdzie drzewa w momencie ich sadzenia miały identyczne kształty koron. Zależny nam, aby szpalery drzew sadzone w centrum Katowic spełniały ten wymóg, zwłaszcza w miejscach reprezentacyjnych, do jakich niewątpliwie należy ul. Stawowa – wyjaśnia Joanna Karcz, architekt krajobrazu z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Po spotkaniu z wykonawcą i wskazaniu nieprawidłowości, firma Calla, która wygrała przetarg na realizację tego zadania, złożyła reklamację do szkółki odpowiedzialnej za dostarczenie drzew. Wymiana drzew odbędzie się na koszt wykonawcy, a obecnie posadzone drzewa zostaną zwrócone szkółce.

Drzewa na Stawowej już były, ale zostały wycięte

Zazielenienie ul. Stawowej to realizacja dwóch wniosków z Zielonego Budżetu – „Zielona Stawowa” i „Drzewa wracają na Stawową”. W przeszłości drzewa na Stawowej były obecne, jednak ze względu na stan zagrażający bezpieczeństwu przechodniów, musiały zostać wycięte.

Wiosną 2023 r. u zbiegu ulic Stawowej, Chopina i Mickiewicza zasadzone zostały dwa kasztanowce żółte. Wokół nich zasadzono ok. 600 innych roślin – np. ciemiernik biały, śmiałek darniowy, azalia japońska. Łącznie cała rabata ma powierzchnię blisko 100 m2 i zajmuje miejsce, które było pustym placem wykorzystywanym przez kierowców jako nielegalny parking.

Zazielenianie Katowic

Ulica Stawowa to kolejna przestrzeń w ścisłym centrum Katowic, na której sadzone są drzewa. W wyniku przebudowy ulicy Dworcowej nasadzono tam 54 drzewa. Zawężenie al. Korfantego pozwoliło na nasadzenie 46 drzew, a niedawno zakończona modernizacja Warszawskiej to kolejne 70 drzew. Sadzenie odbywa się także w ramach aplikacji wCOP drzewo. Dzięki dwóm pierwszym edycjom w Katowicach rośnie już ponad 1000 drzew. Obecnie trwa trzecia, rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, edycja projektu. Mieszkańcy wskazali łącznie ponad tysiąc lokalizacji. Część drzew zostało już nasadzonych, część lokalizacji jest w końcowej fazie weryfikacji. Oprócz nasadzeń realizowanych w ramach aplikacji wCOP drzewo Zakład Zieleni Miejskiej sadzi drzewa w ramach realizacji zadań z Budżetu Obywatelskiego, Zielonego Budżetu, a także nasadzeń własnych i nasadzeń zastępczych.

Respondek

Może Cię zainteresować:

Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł 22 grudnia 2023 r.

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2023

Nowa linia tramwajowa Katowice Grundmana

Może Cię zainteresować:

Nowa linia tramwajowa w Katowicach gotowa. Tramwajarzom marzy się ring dla śródmieścia

Autor: Michał Wroński

21/12/2023

Supersam katowice po modernizacji 04

Może Cię zainteresować:

Katowice. Supersam chwali się powiększonymi sklepami dwóch marek i kilkoma nowymi otwartymi punktami handlowymi i usługowymi

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon