Jedna z trzech etatowych policyjnych orkiestr działa w Katowicach. Grają już pół wieku!

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się specjalna sesja zdjęciowa muzyków, a w planach jest też wielki koncert jubileuszowy w NOSPR-ze.

W 2023 roku Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach obchodzi urodziny. I to nie byle jakie. Zespołowi stuknęło pół wieku!

Policyjna orkiestra KWP w Katowicach gra już od 50 lat

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej w Katowicach została założona w 1973 roku. Muzycy reprezentują śląski garnizon policji i uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych czy religijnych. Wielokrotnie reprezentowali śląski garnizon na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Od początku istnienia muzycy zagrali ponad 4000 koncertów na terenie całego kraju. W repertuarze orkiestry odnajdziemy utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także opracowania standardów muzyki rozrywkowej.

Za swoją artystyczną działalność oraz kultywowanie tradycji Górnego Śląska, Orkiestra została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

Jej skład liczy obecnie 33 policjantów-muzyków, na czele z kapelmistrzem aspirantem sztabowym Waldemarem Skotarskim, który nieustannie zabiega i dąży do wzbogacenia repertuaru oraz przyjmowania nowych muzyków.

Sukcesem artystycznym Orkiestry jest wydanie w listopadzie 2011 roku pierwszej płyty - „Policja Świątecznie” oraz udział w 2012 roku w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP w Ostaszkowie, Twerze i Miednoje. W 2012 roku wydana została również ich druga płyta - „Policja Rozrywkowo”.

To jedna z trzech etatowych policyjnych orkiestr w Polsce

W kwietniu 2013 roku, po wielu latach funkcjonowania w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, rozkazem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, formacja stała się, obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia, trzecią etatową orkiestrą polskiej Policji.

Policyjni muzycy każdy wolny czas poświęcają na próby i ćwiczenia, które trwają od 7.00 do 15.00. Obecnie pracują intensywnie nad nagraniem trzeciej płyty, której wydanie zapowiadają w listopadzie 2023 roku. Zbiegnie się to w czasie z organizowanym jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia istnienia, który odbędzie się również w listopadzie 2023 roku w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Strażnicy miejscy w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Katowicka straż miejska szuka kandydatów do pracy. Kusi dodatkami i „trzynastką”

Autor: Michał Wroński

08/01/2023

Rondo Piotrowice 3

Może Cię zainteresować:

W Katowicach będzie Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprawdź, gdzie dokładnie

Autor: Katarzyna Pachelska

06/01/2023

22 12 07 T Staniek Jarmark Świąteczny Katowice 00661

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon