Jerzy Buzek: Należy wprowadzić bardzo ostre sankcje, aby Rosjanie wiedzieli, że skończy się to dla nich źle

Jerzy Buzek na antenie Radia Piekary skomentował atak Rosji na Ukrainę. - Sankcje to jedyne narzędzie, jakie w tej chwili posiadamy - podkreślił eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

EPP
Jerzy Buzek

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest najbardziej napięta od wielu lat. Władimir Putin uznał tzw. republiki ludowe w obwodach donieckim i ługańskim, wprowadzając na ich teren regularne wojsko, co jest uważane przez polityków z całego świata za przekroczenie kolejnej granicy w konflikcie z Ukrainą.

- W sytuacji, kiedy tak naprawdę rozpoczęto marsz w kierunku Kijowa, choć na razie w obwodach donieckim i ługańskim, należy wprowadzić bardzo ostre sankcje. One już są, ale wciąż zastanawiam się, czy dość wystarczające, aby Rosjanie wiedzieli, że skończy się to dla nich źle gospodarczo - powiedział Jerzy Buzek w środę, 23 lutego, na antenie Radia Piekary.

Przypomnijmy, że zawieszona została realizacja projektu Nord Stream 2, czyli gazociągu pomiędzy Rosją a Niemcami, który dla obu państw jest kluczową inwestycją biznesową.

- To możliwe dzięki dyrektywie, którą wprowadziliśmy w ostatniej kadencji. Nord Stream 1 powstawał w próżni prawnej, teraz Nord Stream 2 musi odpowiadać wszystkim rozwiązaniom wewnętrznym rynku UE - wyjaśnił eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej.

- Sankcje to jedyne narzędzie, jakie w tej chwili posiadamy - podkreślił Jerzy Buzek na antenie Radia Piekary. - Ukraińcy to naprawdę bohaterski naród. W kilka lat stworzyli armię od zera, wydali na to gigantyczne pieniądze. Nie oczekują od nas, że fizycznie im pomożemy, nie są zresztą w NATO, ale potrzebują wsparcia w postaci broni, a my możemy ich dozbrajać - dodał.

Zdaniem Jerzego Buzka sankcje powinny dotknąć nie tylko Rosję w sposób gospodarczy, ale także samego Władimira Putina i jego rodzinę. Przypomnijmy, że oligarchowie ze wschodu mają swoje majątki na terenie Unii Europejskiej, spędzają czas w tutejszych kurortach, a ich dzieci uczą się na zachodnich uczelniach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon