Jest przetarg na projekt przedłużenia ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty i Panewnik przez las i nad torami

Ogłoszono postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej przedłużenia ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty i Panewnik. Inwestycja ta ma nie tylko usprawnić ruch samochodowy w tej części Katowic, ale wpłynąć również pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo rowerzystów oraz pieszych.

KAW
Przetarg na projekt przedłużenia Bocheńskiego

Katowice ogłosiły przetarg na projekt przedłużenia ul. Bocheńskiego. Oczekiwana przez mieszkańców inwestycja jest o krok bliżej realizacji.

– Raz jeszcze dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w dyskusję na temat przebiegu przedłużenia ulicy Bocheńskiego na południe. To ważne połączenie, oczekiwane przez wiele osób - w samych konsultacjach w tej sprawie wzięło udział ponad 2 tys. osób - ale również wzbudzające zrozumiałe emocje. Stąd decyzja by przebieg nowego połączenia był optymalny i wynikał z kompilacji dwóch konsultowanych wariantów, na które łącznie wskazało 90% ich uczestników – przypomniał Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Zresztą podobne postulaty kierowały do nas też Lasy Państwowe Nadleśnictwo Katowice oraz Rada Dzielnicy nr 6 Ligota. Teraz pora tę koncepcję zmienić w projekt budowlany, dlatego został ogłoszony przetarg na wybór projektanta tej inwestycji – dodaje prezydent.


Przedłużenie ul. Bocheńskiego w kierunku Ligoty i Panewnik to jeden z elementów „Umowy z mieszkańcami” prezydenta Marcina Krupy.

Początek nowego odcinka na rondzie przy skrzyżowaniu ul. Bocheńskiego i Załęska Hałda

Nowy odcinek drogi ma zaczynać się przy planowanym rondzie na skrzyżowaniu ul. Bocheńskiego z ul. Załęska Hałda. Dalej będzie przebiegał przez obszar w rejonie skrzyżowania ul. Brygadzistów z ul. Dobrego Urobku i przez teren dawnej linii kolei piaskowej. Linie kolejowe nr 171 i nr 141 nowa ul. Bocheńskiego pokona górą (będzie prowadzona nowym wiaduktem) i dalej w kierunku skrzyżowania ul. Kijowskiej z ul. Wybickiego.

Dokumentacja projektowa obejmować będzie drogę klasy Z wraz z chodnikami, poboczami, drogą rowerową, zatokami autobusowymi, wiaduktem drogowym i przebudową istniejącego układu drogowego ul. Okrężnej – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. – W trakcie realizacji projektu wykonawca będzie konsultował się z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz zespołem konsultacyjnym ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice – dodaje Dutkiewicz.

Otwarcie ofert w ramach przetargu zaplanowane jest w pierwszej połowie stycznia 2023 r. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu z nim umowy rozpocznie się proces przygotowania dokumentacji projektowej, który ma potrwać około 2 lat.

Modernizacja istniejących oraz budowa nowych dróg

Przetarg na projekt dotyczący ul. Bocheńskiego to nie jedyne postępowania przetargowe dotyczące sporządzenia dokumentacji projektowych dla inwestycji drogowych w Katowicach. Trwa przetarg na zaprojektowanie przebudowy ul. Wieżowej. Jest to również inwestycja będąca wynikiem konsultacji społecznych i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Zmodernizowana Wieżowa ma połączyć ul. Szarych Szeregów z ul. Bażantów, poprawiając komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Kostuchny i Piotrowic. Przewidywany budżet na przygotowanie tej dokumentacji to prawie 338,6 tys. zł, a zainteresowanych realizacją jest 5 firm. Ich oferty wahają się od 196,8 tys. zł do prawie 454,5 tys. zł.

Więcej o ulicy Wieżowej: Pięciu wykonawców chce zaprojektować przebudowę ulicy Wieżowej między Kostuchną a Piotrowicami

Z kolei na przebiegającej nieopodal ul. Armii Krajowej ma zostać zaprojektowana modernizacja trzech skrzyżowań: z ul. gen. Jankego, z ul. Kostki Napierskiego oraz z ul. Szarych Szeregów i ul. Stabika. Zyskają one wydzielone pasy do skrętu, chodniki i drogi rowerowe, a jedno ze skrzyżowań zostanie zamienione w rondo. To wszystko poprawi płynność ruchu i bezpieczeństwo jego wszystkich uczestników. Oferta wybrana w tym postępowaniu opiewa na niecałe 800 tys. zł. Po podpisaniu umowy z wykonawcą rozpocznie się etap projektowania, który ma potrwać 11 miesięcy.

Więcej: Trzy skrzyżowania na ul. Armii Krajowej do przebudowy. M.in. z Jankego i Szarych Szeregów

Droga dla rowerów wzdłuż Szopienickiej

Może Cię zainteresować:

Nowa droga dla rowerów połączyła Nikiszowiec z Giszowcem. To 2,4 km wygodnej trasy

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2022

Filia nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Katowickie biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek. Są jak minidomy kultury. Zobaczcie siedem z nich

Autor: Katarzyna Pachelska

30/11/2022

Automatyczny parking

Może Cię zainteresować:

Katowice będą miały pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce. Zakończyło się stawianie konstrukcji maszyn na ul. Tylnej Mariackiej

Autor: Katarzyna Pachelska

30/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon