Katowice będą miały pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce. Zakończyło się stawianie konstrukcji maszyn na ul. Tylnej Mariackiej

Na ulicy Tylnej Mariackiej widać już całość charakterystycznych wysokich konstrukcji. To automatyczny, wielopoziomowy parking. Tym samym zakończył się ważny etap pierwszej tego typu inwestycji publicznej w Polsce, której wartość to niemal 23 mln zł. Kolejnym krokiem jest montaż pozostałego wyposażenia – jak platformy czy czujniki optyczne - i zaprogramowanie maszyn.

Automatyczne, wielopoziomowe parkingi to technologia, która ma pomóc rozwiązać problem miejsc parkingowych w miastach, zarówno przy obiektach komercyjnych, jak i w ogólnodostępnych lokalizacjach. Maszyny na stosunkowo niedużej powierzchni są w stanie pomieścić dużą liczbę pojazdów. W przypadku Katowic – pierwszego samorządu w Polsce, który zdecydował się na realizację tej nowatorskiej technologii – parkingi te pomieszczą 240 samochodów.

6 pięter samochodów na ulicy Tylnej Mariackiej

Na parking automatyczny, realizowany na ulicy Tylnej Mariackiej, składają się dwa zespoły – większy z 12 maszynami, oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż 6 poziomów, na których mogą być ustawione pojazdy.

Wraz z końcem listopada odbył się montaż ostatniej z 20 konstrukcji. Teraz można więc zobaczyć na żywo, jak maszyny będą komponowały się z tą częścią Katowic. Ich wygląd ulegnie jednak jeszcze zmianie. Zestawy muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić. Dodatkowo maszyny zostaną okryte siatką cięto-ciągnioną. Co ciekawe, dzięki swoim wymiarom zespoły maszyn mogą działać jak ekrany akustyczne, ograniczające przedostawanie się dźwięków pociągów do tej części śródmieścia.

Technologia opracowana w Polsce

Autorem technologii o nazwie Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 firma GRAND, specjalizująca się m.in. w precyzyjnej obróbce metalu CNC. Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania to wynik prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych, a prototyp parkingu automatycznego od kilku lat służy każdego dnia jej pracownikom.

- Do precyzyjnego wykonania poszczególnych części maszyny wykorzystujemy maszyny CNC. Korpusy, ramy czy platformy są spawane są na nowoczesnym, zrobotyzowanym stanowisku spawalniczym, co znacznie usprawnia tę część procesu produkcyjnego. Następnie elementy są poddawane obróbce powierzchniowej, śrutowaniu, malowaniu lub cynkowaniu. GRAND samodzielnie produkuje także szafy elektryczne, stanowiące serce maszyn i umożliwiające sterowanie nimi – mówi Andrzej Grygiel, prezes zarządu firmy GRAND.

Jak skorzystać z automatycznego parkingu?

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany odstawi platformę na odpowiedni poziom, aby umożliwić zaparkowanie kolejnym pojazdom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

- Specjalny osprzęt, jak czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone na platformie parkingowej - mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. - Dodatkowo automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy, połączone z stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn – dodaje Dutkiewicz.
Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Katowicki TBS czeka na pozwolenie na budowę nowego bloku. Powstanie w miejscu starego biurowca Lipsk na Osiedlu Witosa

Autor: Katarzyna Pachelska

29/11/2022

Na części ul Gawronów zamontowano nowe oświetlenie typu LED fot

Może Cię zainteresować:

LED-owe latarnie z budżetu obywatelskiego rozświetlają Katowice

Autor: Katarzyna Pachelska

28/11/2022

Katowice 22 11 13 T Staniek 0832

Może Cię zainteresować:

Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

28/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon