Józef Świder oraz Kazimierz Kutz w Galerii Artystycznej Katowic

Galeria Artystyczna - rzeźba przedstawiająca Józefa Świdera

Co roku Katowice organizują plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy wybierają, kto powinien zostać uhonorowany. W tej edycji odsłonięto popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra w Galerii Artystycznej Katowic. Upamiętniony został także prof. Krzysztof Uniłowski, którego tablica zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Plebiscyt w tym roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Katowic – wzięło w nim udział ponad 4,5 tys. mieszkańców, a aż 41% z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. Był on wybitnym kompozytorem i pedagogiem muzycznym, wieloletnim dyrektorem artystycznym Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Upamiętniono także Kazimierza Kutza

W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

– Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan. Cieszę się, że do wielu znanych postaci dołączają dziś Józef Świder i Kazimierz Kutz – mówi Marcin Krupa.

Uhonorowano także prof. Krzysztofa Uniłowskiego

Decyzją prezydenta uhonorowano także prof. Krzysztofa Uniłowskiego, wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego. – Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim – dodał Marcin Krupa.

Przez pandemię koronawirusa, miasto musiało skierować środki finansowe związane z organizacją Galerii Artystycznej do placówek, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu, dlatego poprzedni plebiscyt nie został rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury, zasłużonych dla Śląska. Mieszkańcy wybierają, kto będzie upamiętniony, głosując online lub tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice”. W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

Galeria Artystyczna - rzeźba przedstawiająca Józefa Świdera

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Józef Świder i Kazimierz Kutz w Galerii Artystycznej Katowic

Józef Świder i Kazimierz Kutz w Galerii Artystycznej Katowic

Popiersie

Galeria Artystyczna 2021. Kto został doceniony w tym roku...

Kazimierz Kutz

To już 3 lata bez Kutza. To on stworzył śląską mitologię

Muzeum Powstań Śląskich Zdjęcie Główne

Do Muzeum Powstań Śląskich na lekcje, warsztaty i urodziny!

Krzysztof Zalewski fot UM Katowice

To już w ten weekend – Urodziny Miasta Katowice!

Próby do spektaklu "Folk solutions"

Spektakl Zespołu "Śląsk" na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Organy NOSPR fot Grzegorz Mart

Trwa budowa organów w sali koncertowej NOSPR-u