Józef Świder oraz Kazimierz Kutz w Galerii Artystycznej Katowic

Co roku Katowice organizują plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy wybierają, kto powinien zostać uhonorowany. W tej edycji odsłonięto popiersia Kazimierza Kutza oraz Józefa Świdra w Galerii Artystycznej Katowic. Upamiętniony został także prof. Krzysztof Uniłowski, którego tablica zawisła przy wejściu do Biblioteki Śląskiej.

Plebiscyt w tym roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Katowic – wzięło w nim udział ponad 4,5 tys. mieszkańców, a aż 41% z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. Był on wybitnym kompozytorem i pedagogiem muzycznym, wieloletnim dyrektorem artystycznym Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Upamiętniono także Kazimierza Kutza

W tej edycji plebiscytu prezydent Marcin Krupa zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 roku, jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

– Pamięć o wybitnych postaciach, które zapisały się w historii Katowic i naszego regionu to nasz obowiązek. Dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy oddali swój głos w plebiscycie zarówno w tegorocznym, jak i tym zorganizowanym rok wcześniej. Bardzo cieszy mnie fakt, że Galeria Artystyczna niezmiennie budzi duże zainteresowanie wśród katowiczan. Cieszę się, że do wielu znanych postaci dołączają dziś Józef Świder i Kazimierz Kutz – mówi Marcin Krupa.

Uhonorowano także prof. Krzysztofa Uniłowskiego

Decyzją prezydenta uhonorowano także prof. Krzysztofa Uniłowskiego, wykładowcę Uniwersytetu Śląskiego. – Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim – dodał Marcin Krupa.

Przez pandemię koronawirusa, miasto musiało skierować środki finansowe związane z organizacją Galerii Artystycznej do placówek, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu, dlatego poprzedni plebiscyt nie został rozstrzygnięty.

Przypomnijmy, że z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury, zasłużonych dla Śląska. Mieszkańcy wybierają, kto będzie upamiętniony, głosując online lub tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice”. W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Galeria Artystyczna - rzeźba przedstawiająca Józefa Świdera

Józef Świder i Kazimierz Kutz w Galerii Artystycznej Katowic

Popiersie

Galeria Artystyczna 2021. Kto został doceniony...

Galeria artystyczna katowice krystyna bochenek 2

Wystartował plebiscyt „Galeria Artystyczna 2023”

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Krystyna Bochenek - mural przy Wojewódzkiej

Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej

Galeria Artystyczna, Katowice, rzeźba przedstawiająca Kazimierza Kutza

Trwa głosowanie w plebiscycie „Galeria Artystyczna 2022”

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego