Jubileusz 120-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Festyn strażacki w sobotę 13 maja na Nikiszowcu

Obchody 120-lecia istnienia Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbędą się w sobotę (13 maja) w Nikiszowcu. Przy okazji jubileuszu tutejsi strażacy przejrzeli statystyki i doszli do wniosku, że są najbardziej zapracowaną jednostką w Polsce.

Mat. KM PSP Katowice
Straz pożarna Katowice

Straż Pożarna działa w Katowicach od 1875 roku, ale jednostka zawodowa rozpoczęła działalność w roku 1903 i to właśnie do tej daty nawiązywać ma sobotnia uroczystość. Rozpocznie się ona o godz. 10 od mszy w kościele pw. św. Anny. Na godz. 11.30 zaplanowany jest uroczysty apel, a na godz. 12.35 defilada. Później j rozpocznie się festyn,podczas którego przewidziano liczne atrakcje dla najmłodszych, a także pokazy strażackich specjalistycznych grup ratownictwa: wysokościowego, poszukiwawczego oraz chemiczno-ekologicznego.

Zapracowany jak katowicki strażak...

Obecnie w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, zatrudnione są 242 osoby, przy czym 238 to funkcjonariusze PSP, a resztę stanowią pracownicy korpusu służby cywilnej i pracownicy cywilni. W ubiegłym roku katowicka jednostka PSP odnotowała 5762 zdarzenia, z czego 856 stanowiły pożary, a 4168 to tzw. zagrożenia miejscowe, np. wypadki drogowe, bądź konsekwencje silnych wiatrów czy gwałtownych deszczy. Komenda zajmuje trzy obiekty: pierwszy znajduje się w centrum miasta przy ul. Wojewódzkiej 11 (mieści się tam siedziba KM PSP), drugi przy ul. Krakowskiej 130, a trzeci przy ul. Kościuszki 189 w Piotrowicach.

- W ciągu tych 120 lat obecności w Katowicach nasi strażacy brali udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. To m.in.: gaszenie największego pożaru w powojennej historii Polski – rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w czerwcu 1971 roku, akcja ratunkowa po zawaleniu się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu 2006 roku czy działania ratownicze w związku z wybuchami gazu w kamienicach przy ul. Chopina w 2014 r. oraz przy ul. Bednorza w styczniu 2023 – wymienia st. bryg. Arkadiusz Korzeniewski, komendant miejski PSP w Katowicach.

- Według danych opublikowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej to właśnie nasza jednostka w Katowicach-Szopienicach była w 2022 r. najbardziej zapracowaną jednostką na terenie Polski, biorąc udział łącznie w 2735 interwencjach – dodaje komendant.

Poza strażakami – zawodowcami w Katowicach działa także pięć jednostek ochotniczej straży pożarnej (OSP Dąbrówka Mała, OSP Szopienice, OSP Podlesie, OSP Zarzecze, OSP Kostuchna). W strukturach OSP na terenie Katowic zrzeszonych jest 318 druhów z czego 209 jest czynnymi ratownikami biorącymi bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W 2022 roku Ochotnicze Straże Pożarne w Katowicach wyjeżdżały łącznie 877 razy do 828 zdarzeń.

B

Może Cię zainteresować:

Katowiccy strażacy nagrodzeni za walkę z koronawirusem

Autor: Magdalena Grabowska

18/09/2020

Strażak Katowice

Może Cię zainteresować:

Strażak z Katowic bohaterem. Z narażeniem życia wyprowadził mężczyznę z pożaru. Nie zważał na to, że nie był na służbie

Autor: Katarzyna Pachelska

20/06/2022

Pieniadze

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kobieta wyrzuciła przez balkon oszczędności życia. Prosto w ręce oszusta

Autor: Katarzyna Pachelska

10/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon