Kamienica przy ul. Mariackiej 35 została wpisana do rejestru zabytków woj. śląskiego

Jedna z najładniejszych kamienic stojących przy ul. Mariackiej w Katowicach, została właśnie wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował, że 22 lipca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1028/22 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach.

Kamienica przy Mariackiej nowym zabytkiem

To pięknie wyremontowana kamienica, jedna z prawdziwych ozdób tej imprezowej ulicy. Znajduje się w części bliżej Kościoła Mariackiego.

Więcej o ulicy Mariackiej w Katowicach: Co łączy katowicką Mariacką z dawną Wenecją, Amsterdamem czy Wiedniem? Spokojnie, chodzi o architekturę

Jak możemy przeczytać na profilu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, ulica Mariacka została zabudowana w drugiej połowie XIX w. według planu Nepilly'ego z 1875 r. (blok zamknięty ulic na wschód od Rynku). W 1876 r. ulicy nadano jej nazwę Richard-Holtzestraße na cześć, obchodzącego wtedy 25-lecie pracy jako lekarz, Richarda Holtzego − przewodniczącego ówczesnej Rady Miejskiej Katowic.

Kamienicę zbudowano pod koniec XIX wieku

Kamienicę mieszkalną przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach zbudowano ok. 1898 r., w linii zabudowy południowej pierzei ulicy. Czterokondygnacyjny murowany ceglany obiekt w stylu późnego historyzmu wzniesiono według projektu nieznanego autora. Budynek powstał na planie prostokąta, wraz z oficyną boczną w kształcę litery „L” (której nie objęto wpisem do rejestru zbytków na podstawie decyzji z 22 lipca). Kamienicę nakryto mansardowym dachem z facjatkami, a zwartą bryłę podpiwniczono (więźba dachowa drewniana).

Północna elewacja ma 6 osi, a w osiach skrajnych ulokowano pseudoryzality, zakończone szczytami w strefie dachu; zachowały się ceglane okładziny ścian i pasma tynku, tynkowe opaski otworów okiennych i drzwiowych z dekoracją roślinną (w podokiennikach na drugim piętrze w 4 osiach środkowych okrągłe medaliony).

Portal wejścia do sieni został opracowany w tynku z trójkątnym przyczółkiem i wolutami (neomanierystyczny). Stolarka okienna 6- i 4-kwaterowa (ze ślemieniem), została wymieniona na nową drewnianą.

Wewnątrz budynku zachował się oryginalny wystrój bramy przejazdowej oraz oryginalne dwubiegowe stalowe schody klatki schodowej, z drewnianą balustradą. W środkowej osi rzutu ulokowano bramę przejazdową, z dekoracją stiukową, zintegrowana z klatką schodową.

Zachowały się walory architektoniczne budynku

Obecnie właścicielem budynku jest Miasto Katowice, a pozostaje w zarządzie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Jest w całości zamieszkały. Obiekt ujęto w gminnej ewidencji zabytków. W latach 2005-2006 przeprowadzono kompleksową modernizację omawianej kamienicy, zachowując historyczne elementy wystroju.

W większości nie zachował się oryginalny wystrój wnętrz obiektu (w odniesieniu do części wspólnych), gdyż na przestrzeni wielu były one przebudowywane i dostosowywane do potrzeb użytkowników poszczególnych lokali mieszkalnych. Zachowały się bryła, rzut i wygląd elewacji, a więc - walory architektoniczne.

Stacja Szopienice Północne Katowice11

Może Cię zainteresować:

Stacja kolejowa w Katowicach została uznana za zabytek. Budynki pochodzą z XIX w., i wcale nie powstały w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/04/2022

Ratusz Załęże 2

Może Cię zainteresować:

Ratusz z Katowic zabytkiem. Budynek z 1897 r. wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

15/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedla patronackie ksiazka bulsa

Osiedla Zagłębia, ziemi rybnickiej i wodzisławskiej. Książka

Katowice Szopienice huta

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl

Katowice Nikiszowiec

Giesche: 10 rzeczy, które nam zostawili w Katowicach

15 najważniejszych dzieł moderny na Śląsku

Śląska moderna: ikoniczne dzieła architektury w Katowicach

Najstarsze zdjęcia Katowic - z roku 1872

Najstarsze zdjęcia Katowic! Tudno rozpoznać, co to za miasto

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!