Katowiccy lekarze ze szpitala w Ochojcu uratowali kobietę w 10. tygodniu ciąży. Jej dziecko urodziło się zdrowe!

Choć zabieg ratujący życie kobiety w 10. tygodniu ciąży odbył się w szpitalu w katowickim Ochojcu w kwietniu 2022 roku, dopiero teraz placówka się nim pochwaliła. Dlaczego? Bo syn pacjentki przyszedł na świat w październiku, zdrowy jak ryba. To wielki sukces katowickich lekarzy!

FB
Szpital Ochojec

W kwietniu 2022 roku zespół I Oddziału Kardiologii, Oddziału Kardiochirurgii, a także Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (zwanym szpitalem w Ochojcu), uratował życie kobiety w 10. tygodniu ciąży, która miała ciężki zator płucny, przebiegający ze wstrząsem kardiogennym.

Lekarze z Ochojca uratowali kobietę w ciąży i jej dziecko

Według najlepszej wiedzy, to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, przeprowadzony u ciężarnej w I trymestrze ciąży.

- Pacjentka w chwili przyjęcia była w bezpośrednim zagrożeniu życia, niewydolna oddechowo i krążeniowo, zaintubowana. Z uwagi na ciążę, chora miała przeciwskazania do podania systemowej trombolizy, wobec czego została poddana małoinwazyjnej trombektomii płucnej - mówi Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy szpitala w Ochojcu.

Zespół kardiologów interwencyjnych pod kierunkiem dr. n.med. Marka Grabki, poprzez nakłucie żyły udowej bez otwierania klatki piersiowej wykonał trombektomię płucną, usuwając z tętnicy płucnej materiał zatorowy przy użyciu trombektomu uzyskując udrożnienie tętnicy płucnej, następnie chora została poddana pozaustrojowej oksygenacji z użyciem systemu ECMO i przez następne doby była prowadzona w ramach Oddziału Intensywnej Terapii z Nadzorem Kardiologicznym.

W wyniku wieloprofilowego leczenia w Ochojcu stan ciężarnej pacjentki uległ znaczącej poprawie, co umożliwiło usunięcie ECMO w 3 dobie hospitalizacji i rozintubowanie chorej w czwartej dobie. Pacjentka, w pełni przytomna i wydolna oddechowo i krążeniowo, z prawidłową ciążą, została przekazana do Oddziału Ginekologii.

Sukces lekarzy jest efektem działania w GCM wielodyscyplinarnego Zespołu PERT (Pulmonary Embolism Response Team) mającego na celu małoinwazyjne tj. endowaskularne, lub kardiochirurgiczne leczenie ostrej zatorowości płucnej przebiegającej z zagrożeniem życia i jednoczesnym przeciwskazaniem do reperfuzyjnej terapii trombolitycznej.


- Dlaczego informujemy o sukcesie dopiero teraz? - stawia pytanie Jolanta Wołkowicz. - Bo dopiero pod koniec października 2022 r. pacjentka urodziła syna, który dostał maksymalne 10 pkt ma skali Apgar. Dopiero teraz możemy mówić o sukcesie - dodaje rzeczniczka.
Jolanta Bednarz

Może Cię zainteresować:

Pielęgniarka zbiera pieniądze w internecie na remont Izby Przyjęć w szpitalu w Pszczynie

Autor: Katarzyna Pachelska

22/12/2022

Jarmark Świąteczny Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicki Jarmark Bożonarodzeniowy jest magiczny. Rozświetla miasto kolorami i gwarem

Autor: Katarzyna Pachelska

21/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon