Katowice. 77-letnia kobieta straciłaby 50 tys. zł, które chciała przekazać oszustom. Na szczęście policjanci okazali się czujni

Katowiccy policjanci udaremnili oszustwo finansowe. Zapobiegli przekazaniu 50 tys. zł złoczyńcom, którzy chcieli wykorzystać łatwowierność 77-letniej kobiety.

Śląska Policja
Proba oszustwa katowice

Wczesnym popołudniem policjanci z katowickiego oddziału prewencji patrolowali śródmieście Katowic. Jadąc ulicą Mikołowską, zwrócili uwagę na starszą kobietę rozmawiającą przez telefon.

Policjanci zapobiegli w Katowicach próbie oszustwa

Wyglądała na bardzo roztrzęsioną, przejętą i zdenerwowaną. Mundurowi zauważyli, jak wyjmuje ona z torebki grube pliki, wyglądające na banknoty, i po owinięciu ich w kartkę papieru, wrzuca do kosza na śmieci.

Policyjna intuicja kazała stróżom prawa zatrzymać radiowóz i bliżej przyjrzeć się tej niepokojącej sytuacji. Podbiegli do kobiety, która od razu ich zapytała, czy to oni właśnie mieli zgłosić się po pieniądze.

Szybko okazało się, że kilka godzin wcześniej zadzwoniła do niej kobieta, która przedstawiła się jako policjantka rozpracowująca grupę oszustów okradających starsze osoby. Stwierdziła, że w trakcie nalotu na kryjówkę przestępców został znaleziony podrobiony dowód osobisty 77-latki i dlatego jej oszczędności są teraz zagrożone.

Aby ustrzec swoje oszczędności przed przepadkiem i pomóc policji, seniorka miała wypłacić maksymalnie możliwą kwotę z banku. Cały czas instruowana przez oszustkę, ostatecznie wypłaciła ze swojego konta 50 tys. zł.

Ostatnim poleceniem fałszywej policjantki było wrzucenie gotówki do kosza, co zauważyli właśnie przejeżdżający obok policjanci i przechodzień, który również zatrzymał się i chciał zapytać starszej kobiety co się stało. Kobieta była jednak tak zmanipulowana, że dopiero widok umundurowanych policjantów przekonał ją, że cały czas rozmawiała z telefonicznym oszustem.

Policjanci ostrzegają: Oszuści najczęściej pod legendą tajnej akcji policyjnej wyłudzają oszczędności życia starszych osób. Należy jednak pamiętać, że policjanci w żadnym wypadku nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy o ich przelanie na jakiekolwiek konto. Gdy ktoś do nas w tym celu zadzwoni, zanim cokolwiek zrobimy, skontaktujmy się z rodziną lub Policją, by zweryfikować te informacje. Wcześniej należy rozłączyć połączenie z oszustem, naciskając czerwona słuchawkę i dopiero, gdy w słuchawce usłyszymy sygnał wybierania numeru możemy mieć pewność, że łączymy się z numerem alarmowym.

Strefa platnego parkowania Katowice

Może Cię zainteresować:

Dziesiątki tysięcy nielegalnych postojów w katowickiej strefie płatnego parkowania

Autor: Michał Wroński

03/06/2024

Dworzec autobusy katowice

Może Cię zainteresować:

Nocny pożar na podziemnym dworcu autobusowym w Katowicach. Zapaliło się paliwo z myjki ciśnieniowej

Autor: Katarzyna Pachelska

02/06/2024

Wykolejenie tramwaju Katowice Rondo

Może Cię zainteresować:

Tramwaj wykoleił się w Katowicach. Motorniczy prawdopodobnie zasłabł. 6 rannych pasażerów. Ruch tramwajów wstrzymany

Autor: Katarzyna Pachelska

02/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon