Katowice. Autobus na Starganiec, linia nr 275, zacznie kursować 14 czerwca. Nowa trasa i perony przystankowe

Dobra wiadomość dla fanów wypoczynku na Stargańcu. Regularne autobusy z Katowic będą kursować od 14 czerwca. Zmieni się nieco trasa autobusów. Powstają nowe perony przystankowe, by nie trzeba było wysiadać na pobocze.

14 czerwca zostanie uruchomiona zostanie linia autobusowa na Starganiec, zrewitalizowane w 2023 roku kąpielisko i miejsce wypoczynku w lesie. Teoretycznie to Mikołów, ale Starganiec najbardziej jest oblegany przez katowiczan.

Autobusowa linia ZTM numer 275 będzie kursować do Stargańca

Podobnie jak w ubiegłym roku będzie ona jeździć z Centrum Przesiadkowego Brynów i Centrum Przesiadkowego Ligota, ale będzie mieć nieco zmienioną trasę.

Odjazdy nowej linii zaplanowano co godzinę z obu węzłów przesiadkowych. Autobusy będą kursować między 9.00 a 19.00 od piątku do niedzieli a także w święta, od 14 czerwca do 15 września.

Trasa będzie biegła w sposób następujący:

  • Ligota Centrum Przesiadkowe,
  • Panewniki,
  • Kąpielisko Starganiec,
  • Piotrowice,
  • Ochojec,
  • Brynów Centrum Przesiadkowe
  • i z powrotem.

Została ona zmodyfikowana względem ubiegłego roku – autobus przejedzie przez Ochojec ulicą Jankego, co umożliwi większej liczbie mieszkańców skorzystanie z tej oferty.

Obecnie pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach prowadzą roboty budowlane przy nowych peronach przystankowych, które powstaną przy ulicy Owsianej w rejonie Stargańca. Umożliwią one bezpieczną i komfortową obsługę autobusów dla mieszkańców. Prace są prowadzone przy utrzymaniu ruchu pojazdów i mają zakończyć się do połowy czerwca. W trakcie prowadzenia robót jezdnia może być zawężona do jednego pasa, natomiast na zakończenie dnia roboczego zostaną przywrócone dwa pasy ruchu z miejscowym zawężeniem.

Pełny rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM. Linia 275 jest odpłatna i można nią podróżować w ramach obowiązującej taryfy przewozu w komunikacji miejskiej „Transport GZM”.

Miejsce relaksu w Lasach Panewnickich

Otwarcie stawu Starganiec było wyczekiwane przez mieszkańców. To miejsce, w którym od czasów PRL chętnie wypoczywali mieszkańcy Katowic, Mikołowa, a także Rudy Śląskiej i innych okolicznych miast. W tamtych czasach znajdował się tam ośrodek wodno-rekreacyjny dla pracowników Huty Baildon. Przez lata jednak niszczał, choć wielu mieszkańców i tak z sentymentem spędzało tam czas w ciepłe letnie dni. Katowice podjęły się odnowienia tego miejsca, aby mieszkańcy mieli kolejne ładne i bezpieczne miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Znajdujący się przy stawie parking może pomieścić 87 samochodów. W związku z tym, że budowa kolejnych miejsc parkingowych wiązałaby się z koniecznością ingerencji w las i wycinki drzew, na którą nie ma zgody miasta i mieszkańców, stąd alternatywne rozwiązanie w postaci linii autobusowej, dzięki której mieszkańcy będą mogli dojechać z centrów przesiadkowych w pobliże stawu.

Rewitalizacja Stargańca

W ramach prac zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Mieszkańcy mogą korzystać ze znajdującej się tu plaży, a także z pomostu – częściowo stałego, a częściowo pływającego. Na miejscu dostępne są leżaki, ławki, a także altany piknikowe. Można także pograć w siatkówkę plażową na dwóch boiskach. Teren stawu oświetlony został lampami solarnymi.

Pojawiła się także nowa roślinność. Zasadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także stare odmiany drzew owocowych. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Wymieniona została nawierzchnia parkingu. Łączny koszt rewitalizacji Stargańca wyniósł 7 mln zł, z czego prawie 5,8 mln zł to dofinansowanie z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dolina 5 stawow katowice

Może Cię zainteresować:

Dolina 5 Stawów w Szopienicach będzie jak Starganiec albo Dolina 3 Stawów? Podpisano umowę na rewitalizację tego miejsca

Autor: Katarzyna Pachelska

28/08/2023

Starganiec po rewitalizacji 25

Może Cię zainteresować:

Starganiec oficjalnie otwarty. Staw z pomostami, naturalne kąpielisko, boiska do siatkówki plażowej i parking

Autor: Katarzyna Pachelska

08/08/2023

Fabryka park katowice 05

Może Cię zainteresować:

Nowe sklepy w parku handlowym Fabryka Park w Katowicach. 8 czerwca będzie też Festiwal Dmuchańców

Autor: Katarzyna Pachelska

05/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon