Katowice. Biurowiec Craft prawie gotowy. Zasłonił Silesia City Center. Może to i nawet lepiej

Biurowiec Craft wyrósł na działce przed Silesia City Center w Katowicach. Jak mówi przedstawiciel inwestora, budynek jest gotowy w 80 proc. Na elewacji ma charakterystyczne elementy, wyglądające jak żyletki., nawiązujące do industrialnego dziedzictwa Katowic.

Na działce przed Silesia City Center, konkretnie na rogu ul. Chorzowskiej i Ściegiennego, gdzie przez lata rosła trawa, a później zasadzono tam dęby (które się nie przyjęły), stanął 13-piętrowy biurowiec Craft o wysokości 55 metrów. Jego bryła jest już gotowa, a cała budowa powoli zmierza ku końcowi, choć według pierwszych zapowiedzi miała się zakończyć w 2022 r (zaczęła się pod koniec 2020 roku) .Inwestorem jest firma Ghelamco.

Biurowiec Craft ma elewację z "żyletek" w kolorze przypominającym rdzę

Biurowiec zdominował o wiele niższe (ale rozleglejsze) centrum handlowe Silesia City Center. Jest wyższy nawet od pobliskiej wieży szybu Jerzy dawnej KWK Gottwald.

Jak informuje Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco, budynek jest już gotowy w 80 procentach.

- Na przeszklonej fasadzie trwa obecnie mocowanie ozdobnych elementów pionowych, tzw. „żyletek”, w odcieniu miedzi oraz siatki stanowiącej obudowę przestrzeni technicznej na dachu. Wszystko po to, aby nadać Craftowi industrialnego charakteru, odwołującego się do przemysłowego dziedzictwa Katowic - dodaje Michał Nitychoruk.

Wykańczany jest podziemny, dwukondygnacyjny garaż, który pomieści docelowo 218 samochodów, łazienki i hole windowe, a także trwają zaawansowane prace nad instalacjami. Wokół budynku układana jest kostka pod ruch samochodowy i pieszy. Na sześciu tarasach, które zapewnią widok na panoramę miasta, wysypywany jest żwirek pod deski tarasowe.

Ghelamco chwali się, że Craft będzie pierwszym biurowcem w mieście regionalnym Europy Środkowo-Wschodniej, który otrzyma certyfikat SmartScore, potwierdzający wysoki standard inteligentnych rozwiązań i jego pozycję na tle innych obiektów. Dodatkowo, jako pierwszy w Katowicach, zostanie też oceniony pod względem zaawansowania technologicznego w systemie WiredScore. Docelowo Craft będzie też certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM na poziomie Excellent i w WELL pod kątem komfortu i dobrostanu jego przyszłych użytkowników.

Craft w sumie ma 26 700 mkw. powierzchni biurowej. Ponadto w budynku znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz z zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami.

Za projekt Crafta odpowiada katowicka Pracownia Architektoniczna Czora &Czora.

- Dynamiczna bryła biurowca o tarasowym układzie będzie stanowić charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie Katowic i element urbanistycznej bramy wjazdowej do centrum miasta - twierdzi Michał Nitychoruk, Communication Manager Ghelamco.

Regionalne rynki biurowe już większe od Warszawy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach” w 2022 roku regionalne rynki biurowe wyprzedziły Warszawę pod względem wielkości całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej. Na koniec IV kw. 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) przekroczyły 6,4 mln mkw. i były o prawie 3% większe niż w stolicy.

W IV kw. 2022 r. najemcy na głównych rynkach regionalnych wynajęli najwięcej metrów kwadratowych biur w całym ubiegłym roku – prawie 174 700 mkw., co oznacza wzrost o ponad 65% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Z kolei całkowity popyt w 2022 r. w największych miastach regionalnych wyniósł ponad 623 250 mkw., czyli o prawie 5% więcej niż w 2021 r. Świadczy to o stopniowym powrocie aktywności najemców w regionach do poziomu sprzed pandemii. Największy udział w ubiegłorocznym popycie w miastach regionalnych miały firmy z sektora IT oraz usług dla biznesu – odpowiednio 26% i 19%. Na trzecim miejscu znalazła się branża produkcyjna, której udział w całkowitym wolumenie transakcji najmu sięgnął 11%.

Na koniec IV kw. 2022 r. poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych utrzymał się na praktycznie niezmienionym poziomie w porównaniu z trzecim kwartałem i wyniósł 15,3% (wzrost o 0,1 p.p.), natomiast w ujęciu rok do roku wzrósł o 1,2 p.p. Na ośmiu rynkach regionalnych najemcy nadal mają do dyspozycji łącznie 985 100 mkw. wolnej powierzchni biurowej.

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Widok 24 piętro Global Office 25

Może Cię zainteresować:

Katowice z innej perspektywy. Widok z ostatniego, 24. piętra Global Office Park. Zobaczcie zdjęcia miasta z góry

Autor: Katarzyna Pachelska

28/01/2023

Aldi katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy market sieci ALDI w Katowicach powstanie przy Francuskiej? Zanim go zbudują, trzeba zburzyć biurowiec

Autor: Katarzyna Pachelska

09/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon