Katowice. Budynek „Starej Administracji” Szpitala Murcki w Katowicach został odnowiony

Zakończył się remont zabytkowego obiektu tzw. starej administracji oraz przyległego budynku technicznego Szpitala Murcki. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta, będącego właścicielem spółki. Koszt inwestycji to niemal 9 milionów złotych.

Budynek „Starej Administracji” Szpitala Murcki w Katowicach odnowiony

- Siedem lat temu podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. Placówka został dokapitalizowana kwotą ponad 80 mln zł. W tym czasie przeprowadziliśmy modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych, a także doposażyliśmy placówkę w nowy sprzęt. To wszystko przekłada się na jakość leczenia i komfort pobytu w szpitalu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Odnowiony budynek został wyposażony w nowoczesne instalacje i technologie, co pozwoli skonsolidować wszystkie obszary działalności administracyjnej szpitala, które do tej pory były rozproszone po różnych lokalizacjach na terenie placówki. To zapewni wydajniejsze funkcjonowanie oraz bezpieczne i komfortowe warunki pracy.

Przeniesienie administracji do zmodernizowanego budynku nie tylko zwiększy efektywność pracy personelu, ale również umożliwi przekształcenie dotychczasowych pomieszczeń biurowych w budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego na sale dla pacjentów.

Budynek „Starej Administracji” powstał na początku XX wieku. Pierwotnie służył jako mieszkanie dla dyrektora szpitala oraz jako przestrzeń administracyjna. Przez ostatnie lata obiekt był wykorzystywany do celów gospodarczych i technicznych, lecz jego stan techniczny stopniowo się pogarszał, co postawiło przed nami wybór: remont lub rozbiórka. Z uwagi na wartość historyczną oraz plany rozwojowe szpitala, zdecydowaliśmy się go odrestaurować pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków, przywracając mu funkcje administracyjne – mówi mgr inż. Krzysztof Zaczek, prezes zarządu Szpitala Murcki Sp. z o.o.

W ramach inwestycji pn. „Modernizacja Szpitala Murcki”, przestrzeń „Starej Administracji” po remoncie została również zaadaptowana na dwie sale konferencyjne z nowoczesnym zapleczem audiowizualnym. Dzięki temu możliwe będzie organizowanie szkoleń, konferencji oraz narad dla pracowników i gości. Nowe zaplecze konferencyjne posłuży również do kształcenia kadr medycznych, wspierając praktyki, staże zawodowe oraz szkolenia specjalistyczne we współpracy z regionalnymi uczelniami i szkołami.

Plan modernizacji szpitala

W okresie 2017-2023, dzięki inicjatywie prezydenta Katowic, Marcina Krupy, szpital zrealizował wiele kluczowych inwestycji na łączną kwotę ponad 18 milionów złotych, co znacząco poprawiło jakość oferowanych usług. Zakupy nowego sprzętu medycznego, w tym zaawansowane technologicznie stoły operacyjne oraz systemy laparoskopowe i artroskopowe 4K, znacząco podniosły poziom realizowanych procedur medycznych, minimalizując ryzyko powikłań i skracając czas rekonwalescencji pacjentów.

Dodatkowo, otwarcie nowej pracowni tomografii komputerowej, zakończyło dotychczasową współpracę z zewnętrznymi dostawcami diagnostycznymi i umożliwiło szybsze przeprowadzanie badań uzyskując przy tym ich wyższą jakość, co jest ważne dla efektywnego leczenia pacjentów. Koszt tomografu to 1,7 mln zł.

Z myślą o pacjencie

Oprócz znaczących inwestycji infrastrukturalnych, Szpital Murcki stale podnosi standard opieki nad pacjentami, co jest kluczowym elementem misji tej placówki. Wdrożenie nowych technologii medycznych i ulepszenie dostępności specjalistycznych badań to tylko część działań, które przyczyniają się do szybszej i bardziej precyzyjnej diagnostyki oraz leczenia. W szpitalu duży nacisk kładziony jest także na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Wszystkie te działania są dowodem na to, że Szpital Murcki nie tylko dba o fizyczny stan swoich pacjentów, ale również o ich komfort psychiczny i emocjonalny, co jest równie ważne w procesie leczenia i rekonwalescencji.

„Biała sobota” w Szpitalu Murcki – zapraszamy na bezpłatne badania!

W odpowiedzi na rosnące potrzeby społeczności lokalnych oraz chęć podkreślenia znaczenia szpitali powiatowych w systemie ochrony zdrowia, Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego ustanowił nowe święto – Dzień Pacjenta Szpitali Powiatowych. Począwszy od 2024, każdego roku 18 maja, placówki będą organizować bezpłatne konsultacje, badania oraz wykłady.

Koncepcja nowego święta zrodziła się z potrzeby zwiększenia świadomości społecznej na temat roli, jaką pełnią szpitale powiatowe w zapewnianiu opieki zdrowotnej – mówi mgr inż. Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki Sp. z o.o. – Jest to okazja do tego, by wyjść do pacjenta i być bliżej lokalnych społeczności. Wizja ta przekłada się na organizację wydarzeń na świeżym powietrzu, jak pikniki zdrowotne, co jest możliwe dzięki zazwyczaj dobrej pogodzie w drugiej połowie maja – dodaje.

W ramach obchodów Dnia Pacjenta, Szpital Murcki w Katowicach zaplanował „Białą sobotę”, podczas której w godzinach od 8.00 do 12.00 odbywać się będą bezpłatne badania przesiewowe, takie jak EKG, morfologia, pomiary glukozy, cholesterolu, AST, ALT, a także innowacyjne badanie wskaźnika ABI, pozwalające na wczesne wykrywanie miażdżycy. Szpital zaoferuje także pomoc w zakładaniu elektronicznego konta pacjenta oraz konsultacje internistyczne, dietetyczne i rehabilitacyjne.

Wydarzenie, które odbędzie się w Murckach, stawia nie tylko na aktywności związane z ruchem, ale także elementy edukacyjne, które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć znaczenie zdrowego trybu życia, dlatego szpital zaprasza na marsz Nordic Walking, który zaplanowany jest na godzinę 11.30. Wspólna aktywność pozwoli mieszkańcom spędzić czas na świeżym powietrzu, czerpiąc korzyści zarówno z aktywności fizycznej, jak i z możliwości nawiązania nowych znajomości. Spacer ma na celu nie tylko promocję zdrowego stylu życia, ale również budowanie silnych, zdrowych więzi w społeczności lokalnej.

Dzień Pacjenta Szpitali Powiatowych to wydarzenie obejmujące dziewięć placówek medycznych z regionu, w tym takie znaczące ośrodki jak Sosnowiecki Szpital Miejski, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywa podkreśla wagę współpracy i koordynacji działań między różnymi jednostkami służby zdrowia, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zasobami i zapewnienia wysokiej jakości opieki pacjentom. Przez wspólne działania, szpitale mają szansę nie tylko poprawić jakość opieki, ale również zwiększyć świadomość zdrowotną wśród mieszkańców, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnących wyzwań zdrowotnych.

Budowa pawilon koty katowice

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęła się budowa pawilonu dla kotów w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach

Autor: Redakcja

16/05/2024

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon