Katowice dbają o seniorów. Przeznaczyły na nich 63 mln zł.

Polityka senioralna kosztowała Katowice w 2023 r. niemal 63 mln zł. Dzięki temu starsi mieszkańcy miasta zadbali o swoje zdrowie, nauczyli się nowych technologii i mieli czas na rozrywkę.

Seniorzy przed ciniba

Jak tłumaczy prezydent Katowic Marcin Krupa:

Dziś osoby starsze stanowią ok. 30% wszystkich mieszkańców Katowic, dlatego od wielu lat prowadzimy politykę, która uwzględnia potrzeby, oczekiwania i możliwości coraz liczniejszej grupy seniorek i seniorów. Głównym celem wspierania katowickich seniorów jest więc tworzenie warunków do rozwoju ich aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym

Szereg jednostek samorządowych przez cały 2023 r. zajmowały się wspieraniem osób starszych w różnych sektorach życia. Złota Rączka dla seniora miała na celu zapewnienie seniorom bezpłatnego dostępu do usług pomocniczych przy drobnych naprawach domowych. Dzięki projektowi dokonano 997 napraw dla 572 osób w wieku 65 lat. Warunkiem było mieszkanie samemu lub z maksimum jedną osobą.

Katowicka Srebrna Książka dla Seniorów polegała na tym, że starsze osoby przez telefon mogły wypożyczyć książki bądź audiobooki, a te były im następnie dowożone. Kursów zrealizowano 1288, do osób starszych trafiło 6440 woluminów.

Sport dla seniorów pomógł zaktywizować osoby starsze. W jego ramach prowadzono zajęcia z jogi, aerobiku, gimnastyki, nordic-walkingu oraz tenisa stołowego. Ponad 1200 osób dzięki temu mogło za darmo uprawiać jakąś aktywność fizyczną.

Dla osób powyżej 65. roku życia przewidziano akcję Słoneczna Jesień, polegającą na bezpłatnych szczepieniach przeciwko grypie. W 14 placówkach leczniczych seniorzy mogli się zaszczepić, z czego skorzystało 3655 osób, w tym mieszkańcy domów pomocy społecznej. Odwiedzono również 2 osoby w domu z niepełnosprawnością w stopniu znacznym.

W końcu uruchomiono Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniorów, dzięki którym w listopadzie ub. roku uczono starsze osoby obsługi smartfonów. Przez 3 godziny, mając przy sobie kawę i ciastka, seniorzy uczyli się podstawowych czynności, które dla wielu z nas są oczywiste, czyli wysyłania SMS’ów oraz maili. Oczywiście urządzenia mobilne zostały uczestnikom zapewnione.

Wszystkie te akcje odbywają się w ramach programu Katowicki Senior w Mieście 2022-2027 uruchomionego w ramach posiadania statusu Miasta Przyjaznego Starzeniu WHO.

Policja

Może Cię zainteresować:

Podsumowanie akcji „Bezpieczny Pieszy”. Prawie 200 wykroczeń na drogach

Autor: Wojciech Sontowski

11/07/2024

Teatr

Może Cię zainteresować:

Teatr Żelazny planuje budowę nowej siedziby. Będzie tuż obok obecnej

Autor: Wojciech Sontowski

10/07/2024

Laka

Może Cię zainteresować:

Nowa zieleń w Katowicach. Pojawi się dzięki Zielonemu Budżetowi

Autor: Wojciech Sontowski

10/07/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon