Nowa zieleń w Katowicach. Pojawi się dzięki Zielonemu Budżetowi

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetargi na realizację zadań z Zielonegu Budżetu. Nowe rośliny pojawią się m.in. przy ul. Wawelskiej, Bocheńskiego oraz Granicznej. Wykonawcy innych łąk kwietnych zostali już wybrani.

Tak o Zielonym Budżecie wypowiadał się prezydent Katowic Marcin Krupa:

Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować o tym, jak zmieniają się Katowice. W ramach Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili w tym roku rekordowe 252 propozycje, o łącznej szacunkowej wartości blisko 10 mln zł, które obecnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Oprócz tego miejskie jednostki realizują zadania z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu. Wybrano wykonawcę łąk kwietnych, które powstają w Kostuchnie oraz na osiedlach: Paderewskiego i Witosa. Trwają też przetargi na wykonanie kolejnych nasadzeń zieleni, w tym na ul. Wawelskiej w ścisłym centrum śródmieścia Katowic.

Pierwszym miejscem, w którym pojawią się nowe rośliny, będzie obecnie porośnięta trawą skarpa przy ul. Bocheńskiego w Załężu. Nowa zieleń pojawi się także na ul. Arki Bożka w Murckach, między ul. Bażantów i Pustułek w Kostuchnie, a także we wschodniej części Skweru Piastów Śląskich na Os. Tysiąclecia.

„Zielona” ma być również ul. Wawelska, na której posadzone zostaną dwa klomby od strony ul. Młyńskiej jak i ul. 3 Maja. KZZM dosadzi także krzewy na istniejącej już zielonej wyspie przy skrzyżowaniu brynowskich ulic Pola i Dziewięciu z Wujka. Na ww. zasadzenia trwa przetarg, na moment pisania tekstu zgłosiły się trzy firmy, najniższa zaproponowana kwota przez jedną z nich opiewa na 97 tys. zł.

Trwają również prace realizacyjne założeń z pierwszej puli Zielonego Budżetu. Dotyczą one 3 łąk kwietnych, które wykona katowickie Państwo Łąka. Nowe łąki powstaną w Kostuchnie przy ul. Sezamkowej, na Os. Paderewskiego w rejonie ulic Granicznej i Sowińskiego (288 m kwadratowych) oraz na Os. Witosa przy ul. Witosa (ok. 520 m kwadratowych).

W czterech dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu katowiczanie zgłosili łącznie 715 propozycji rewitalizacyjnych, zrealizowano 347, co spowodowało koszt 10,5 mln zł. Z tegorocznej edycji trzy wnioski zostały odrzucone, ponieważ, jak mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji UM Katowice,

Przyczyną odrzucenia dwóch wniosków było zgłoszenie zadania na terenie innej dzielnicy niż dzielnica zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku wniosku ogólnomiejskiego formularz zgłoszeniowy nie został wypełniony w pełnym zakresie.
Joga

Może Cię zainteresować:

Spędź lato aktywnie w Katowicach z Akademią Górnośląską. Ciekawy pomysł i mnóstwo atrakcji

Autor: Wojciech Sontowski

08/07/2024

Giszowiec

Może Cię zainteresować:

Jeśli chcesz velostradę w Katowicach, weź udział w konsultacjach. Swoją propozycję ma też Sosnowiec

Autor: Wojciech Sontowski

08/07/2024

Mzuim

Może Cię zainteresować:

Ten tydzień upłynie pod znakiem remontu ul. Sienkiewicza w Katowicach. Wystąpią przejściowe problemy z parkowaniem

Autor: Wojciech Sontowski

08/07/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon