Katowice dostały od Metropolii 2,7 mln zł na opracowanie wniosku do konkursu o Europejską Stolicę Kultury 2029

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zdecydowała o przyznaniu 2,7 mln zł dotacji celowej dla Katowic, z przeznaczeniem na opracowanie wniosku umożliwiającego udział w naborze do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, wraz z działaniami towarzyszącymi.

Tymoteusz Staniek
Katowice

Starania Katowic (a w sumie i całej Metropolii) o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 weszły na nowy poziom. Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zdecydowało o przyznaniu miastu pieniędzy na opracowanie wniosku umożliwiającego udział w naborze do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, wraz z działaniami towarzyszącymi. To 2,7 miliona złotych dotacji celowej.

GZM podkreśla, że w konkursie o tytuł ESK dla Katowic ma być promowane nie tylko miasto Katowice, ale cała Metropolia.

Przypomnijmy, że tylko dwa polskie miasta miały szansę zostać Europejską Stolicą Kultury - Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku. O ten 2016 rok walczyły także Katowice. W mieście w 2014 roku nastąpiło wtedy pospolite ruszenie. To był impuls dla Katowic i jego mieszkańców, by wreszcie wyjść zza kurtyny miasta górniczego i pokazać, że dzieje się u nas mnóstwo ciekawych rzeczy.

Teraz Katowice ponownie chcą zawalczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tym razem jednak nie samodzielnie, ale mając za sobą całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, i dodatkowo pod rękę z Sosnowcem.

Konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury skierowany jest do miast i tylko one mogą starać się o jego uzyskanie. Jednak historia pokazuje, że może go zdobyć organizacja zrzeszająca miasta i gminy. - Najlepszym przykładem był tytuł ESK dla niemieckiego Essen w 2010, które to miasto stało się swego rodzaju „chorążym” całego Zagłębia Ruhry - pisze Łukasz Kałębasiak na stronie metropoliagzm.pl.

Ponieważ Katowice przyjęły rolę "chorążego", to one dostały pieniądze z GZM na przygotowanie wniosku. Należy go złożyć do Ministerstwa Kultury do 15 września 2023 r.

Decyzja o przyznaniu lub nieprzyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Katowicom i miastom Metropolii zostanie podjęta w 2024 roku w Ministerstwie Kultury.

Katowice Strefa Kultury

Może Cię zainteresować:

Łukasz Kohut: Europejska Stolica Kultury w Katowicach i Sosnowcu? To się musi udać

Autor: Arkadiusz Nauka

21/12/2022

ŚLĄZAQ Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa w ŚLĄZAQ: Marzy mi się jedno wielkie miasto w 2030 roku. Byłbym dumny, gdyby nazywało się "Katowice"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon