Katowice doświetlają kolejne przejścia dla pieszych. Efekty prac widać już np. przy ul. Stęślickiego

Trwają prace związane z doświetleniem kolejnych przejść dla pieszych w Katowicach. Dzięki temu zwiększy się widoczność pieszych w godzinach wieczornych i nocnych, co ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych. Efekty prac widać na przejściu dla pieszych przy ul. Stęślickiego, które działa już z nowym oświetleniem.

Trwają prace związane z doświetleniem kolejnych przejść dla pieszych w Katowicach.

- Statystyki z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprawiają się. W ubiegłym roku w Katowicach odnotowaliśmy 141 wypadków, to o ponad połowę mniej niż 5 lat temu. Dlatego kontynuujemy rozpoczęte działania podnoszące bezpieczeństwo szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Aktualnie planujemy doświetlić kolejnych 30 przejść dla pieszych. Ponadto realizujemy akcje społeczne, w ramach których edukujemy oraz promujemy noszenie odblasków – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od wielu lat Katowice podejmują działania na rzecz poprawy infrastruktury miejskiej. Jednym z kluczowych działań w tym kierunku, jest m. in. doświetlanie przejść dla pieszych. Odpowiednio oświetlone przejścia są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zwiększają widoczność pieszych dla kierowców, co minimalizuje ryzyko wypadków. Ponadto, poprawa warunków oświetleniowych wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców, zachęcając ich do poruszania się po mieście pieszo. Doświetlanie przejść dla pieszych jest elementem realizacji przez prezydenta Katowic Marcina Krupę umowy z mieszkańcami.

Kluczowy element działań na rzecz poprawy infrastruktury

W tym roku do listy doświetlonych przejść dla pieszych dołączyły już przejścia przy

  • ul. Stęślickiego (na wysokości wejścia do Parku Budnioka),
  • przy ul. Lwowskiej w rejonie ul. Woźniaka
  • przy ulicach: Załęskiej 32, Ligockiej 6 i Hetmańskiej.

Na tym lista prac się nie kończy. Zlecone zostało też doświetlenie trzech przejść w rejonie Placu Kasprowicza: przy ul. Mruczka, Baczyńskiego i Wolności, wraz z zabudową złącza energetycznego pod imprezy miejskie. Ponadto oświetlenie zyskają przejścia przy ul. Armii Krajowej w rejonie ul. Gajowej i sklepu Biedronka, ul. Piotrowickiej w rejonie sklepu ALDI, ul. Ligockiej w rejonie ul. Wilcze Kąty oraz w rejonie ul. Filarowej, ul. Wilczewskiego w rejonie nr 14 i 24.

- Prace te są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego, a oświetlone przejścia sprzyjają zwiększeniu widoczności pieszych dla kierowców, co z kolei minimalizuje potencjalne zagrożenia – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Przejścia doświetlane są także z inicjatywy samych mieszkańców, np. poprzez Budżet Obywatelski. W ramach wykorzystania środków na rok 2024 modernizacją objęto 13 przejść dla pieszych: przy ulicy Ułańskiej i al. Księżnej Jadwigi Śląskiej, ul. Bolesława Chrobrego 37 i 43, Piastów i Bolesława Krzywoustego, Piastów 6 i 22, Tysiąclecia 4, 21, 84, Mieszka I oraz trzy przy ul. Dębowej, na wysokości nr 25, 27 i 53. Dodatkowo zlecono na wniosek radnych Rady Miasta Katowice doświetlenia przy ulicy Załęskiej, Ligockiej i Hetmańskiej.

Oprócz doświetlenia przejść dla pieszych MZUiM w najbliższym czasie będzie też realizował doświetlenie ciągów pieszych przy ul. Orlików na wys. nr 16 - 17, ul. Szopienickiej w rejonie wiaduktu PKP oraz modernizację oświetlenia w rejonie osiedla bloków mieszkalnych przy ul. Kolistej.

Bezpieczeństwo to priorytet

Od 2020 roku na terenie Katowic zostało doświetlonych 155 przejść dla pieszych, m.in. przy pl. Miarki, ul. Rolnej i Orkana, ul. Boya Żeleńskiego oraz al. Roździeńskiego – w rejonie ul. Uniwersyteckiej. W ciągu ostatniego roku przeprowadzono prace przy 66 przejściach, co pochłonęło 1,3 mln zł. Te inwestycje nie tylko poprawiły bezpieczeństwo pieszych, ale także przyczyniły się do poprawy estetyki miejskich przestrzeni.

Społeczna odpowiedzialność

Uzupełnieniem działań związanych z bezpieczeństwem na drodze jest akcja #DoZobaczenia, która miała swój start 3 listopada 2023 roku. W ramach inicjatywy Miasto Katowice propaguje noszenie elementów odblaskowych, które znacząco zwiększa widoczność w trudnych warunkach. Kluczowym elementem akcji jest dystrybucja odblaskowych gadżetów do żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, co stanowi istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dotychczas rozdano już ok 93 tys. sztuk elementów odblaskowych we wszystkich oddziałach Żłobka Miejskiego, 86 placówkach przedszkolnych i 54 placówkach szkolnych. Odblaski rozdawano także m.in. w katowickich klubach seniorów oraz podczas wydarzeń dla seniorów (np. biesiad), uczestnikom senioralnych wycieczek do Ostrawy czy w katowickich parafiach miejskich.

Zielone katowice rynek

Może Cię zainteresować:

Ponad pół tysiąca wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach

Autor: Redakcja

10/04/2024

Wizualizacja hub gamingowy katowice

Może Cię zainteresować:

Powstaje katowicki Hub gamingowo-technologiczny. Miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane

Autor: Redakcja

09/04/2024

Nowy park bogucice dabrowka mala katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Trwają odbiory parku u zbiegu ulic Leopolda i Wiertniczej na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Autor: Redakcja

05/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon