Katowice Europejską Stolicą Nauki w 2024 roku. Jakie korzyści z tego tytułu przypadną miastu?

Według naszych informacji, dziś, 22 grudnia 2021 r. o godz. 13.10 miasto Katowice ogłosi, w obecności wizytującego region premiera Mateusza Morawieckiego, że będzie Europejską Stolicą Nauki w 2024 roku.

Śląski Festiwal Nauki
Śląski Festiwal Nauki

Katowice starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki od wiosny 2020 roku. Sam zamiar, wzmiankowany początkowo przez rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszarda Koziołka, wydawał się zaskakujący, bo miasto rozważało powtórne starania o Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku. Droga do stolicy nauki jest jednak krótsza, łatwiejsza i tańsza.

Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024

- W Katowicach można kształcić się w najróżniejszych dziedzinach, od sztuk pięknych, przez muzykę, aż po nauki politechniczne. Studenci mają gdzie spędzać swój czas i poszerzać wiedzę. Gdy to pokażemy, podobnie jak to było z kulturą, staniemy się dobrą jednostką dydaktyczno-naukową w skali Europy i świata – mówił w maju o staraniach o ESN prezydent Katowic, Marcin Krupa.

O tytule Europejska Stolica Nauki decyduje mieszcząca się w Strasburgu organizacja Euro Science. Przyznawany jest „miastom o szczególnej roli w rozwoju nauki”. W 2022 roku dzierżyć będą go wspólnie Lejda i Haga, rok temu wybrano Triest, w roku 2018 Tuluzę, a wcześniej m.in.

  • Manchester,
  • Kopenhagę,
  • Dublin,
  • Barcelonę,
  • Monachium,
  • Sztokholm.

Przed 15 laty o ESN 2010 zabiegał Wrocław, ale wyżej oceniono kandydaturę Turynu. A Katowice? Stolica woj. śląskiego nie miała konkurenta w staraniach o ten tytuł i od początku jej aplikacja raczej nie była zagrożona. W przeciwieństwie do wyboru Europejskiej Stolicy Kultury z szeregu kandydatur, ESN wyłaniana jest w drodze bezpośrednich negocjacji danego miasta ze strasburską organizacją.

Korzyści dla miasta z tytułu Europejskiej Stolicy Nauki

Kluczowe szczegóły to montaż finansowy całego przedsięwzięcia (tu sam koszt to ok. 250 tys. euro), organizacja w mieście naukowego kongresu EuroScience Open Forum, do tego działania promocyjne i inne popularyzujące naukę.

Korzyści? Oprócz kwestii wizerunkowych, mówimy np. o możliwościach pozyskania finansowania na ośrodki badawcze, projekty akademickie czy nowe budynki uczelni. Nieoficjalnie: na takie gwarancje Katowice liczą w rządzie. Tytuł otwiera też Katowicom drogę do bliższej i łatwiejszej współpracy z europejskimi uniwersytetami.

Informacja o uzyskaniu przez Katowice tytułu Europejskiej Stolicy Nauki 2024 zostanie ogłoszona podczas konferencji prasowej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej 22 grudnia o godz. 13.10, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon