Katowice Europejską Stolicą Nauki w 2024 roku. Jakie korzyści z tego tytułu przypadną miastu?

Według naszych informacji, dziś, 22 grudnia 2021 r. o godz. 13.10 miasto Katowice ogłosi, w obecności wizytującego region premiera Mateusza Morawieckiego, że będzie Europejską Stolicą Nauki w 2024 roku.

Śląski Festiwal Nauki
Śląski Festiwal Nauki

Katowice starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki od wiosny 2020 roku. Sam zamiar, wzmiankowany początkowo przez rektora Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszarda Koziołka, wydawał się zaskakujący, bo miasto rozważało powtórne starania o Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku. Droga do stolicy nauki jest jednak krótsza, łatwiejsza i tańsza.

Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024

- W Katowicach można kształcić się w najróżniejszych dziedzinach, od sztuk pięknych, przez muzykę, aż po nauki politechniczne. Studenci mają gdzie spędzać swój czas i poszerzać wiedzę. Gdy to pokażemy, podobnie jak to było z kulturą, staniemy się dobrą jednostką dydaktyczno-naukową w skali Europy i świata – mówił w maju o staraniach o ESN prezydent Katowic, Marcin Krupa.

O tytule Europejska Stolica Nauki decyduje mieszcząca się w Strasburgu organizacja Euro Science. Przyznawany jest „miastom o szczególnej roli w rozwoju nauki”. W 2022 roku dzierżyć będą go wspólnie Lejda i Haga, rok temu wybrano Triest, w roku 2018 Tuluzę, a wcześniej m.in.

  • Manchester,
  • Kopenhagę,
  • Dublin,
  • Barcelonę,
  • Monachium,
  • Sztokholm.

Przed 15 laty o ESN 2010 zabiegał Wrocław, ale wyżej oceniono kandydaturę Turynu. A Katowice? Stolica woj. śląskiego nie miała konkurenta w staraniach o ten tytuł i od początku jej aplikacja raczej nie była zagrożona. W przeciwieństwie do wyboru Europejskiej Stolicy Kultury z szeregu kandydatur, ESN wyłaniana jest w drodze bezpośrednich negocjacji danego miasta ze strasburską organizacją.

Korzyści dla miasta z tytułu Europejskiej Stolicy Nauki

Kluczowe szczegóły to montaż finansowy całego przedsięwzięcia (tu sam koszt to ok. 250 tys. euro), organizacja w mieście naukowego kongresu EuroScience Open Forum, do tego działania promocyjne i inne popularyzujące naukę.

Korzyści? Oprócz kwestii wizerunkowych, mówimy np. o możliwościach pozyskania finansowania na ośrodki badawcze, projekty akademickie czy nowe budynki uczelni. Nieoficjalnie: na takie gwarancje Katowice liczą w rządzie. Tytuł otwiera też Katowicom drogę do bliższej i łatwiejszej współpracy z europejskimi uniwersytetami.

Informacja o uzyskaniu przez Katowice tytułu Europejskiej Stolicy Nauki 2024 zostanie ogłoszona podczas konferencji prasowej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej 22 grudnia o godz. 13.10, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju

Marcin Wilk o Europejskim Forum Przyszłości. Wideo

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy