Katowice. Kamienica przy ul. Chopina, gdzie w wyniku wybuchu gazu zginęli Kmiecikowie, będzie odbudowana i nadbudowana. Deweloper wystąpił do miasta o pozwolenie na budowę

Znany w Krakowie i Katowicach deweloper wystąpił do Urzędu Miasta Katowice z wnioskiem o wydanie pozwolenia na "budowę wraz z przebudową i nadbudową budynku mieszkalnego wielorodzinnego" przy ul. Chopina 18 w Katowicach. Chodzi o narożną (z ul. Sokolską) kamienicę, zrujnowaną w połowie na skutek wybuchu gazu. W gruzach kamienicy zginęło małżeństwo dziennikarzy - Brygida Frosztęga-Kmiecik, Dariusz Kmiecik i ich dwuletni syn, Remigiusz.

29 listopada 2023 r. do Urzędu Miasta Katowice wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia na "budowę wraz z przebudową i nadbudową budynku mieszkalnego wielorodzinnego" przy ulicy Chopina 18 w centrum Katowic. Dokumenty złożyła spółka CHOPINA WAWEL SERVICE DEWELOPER, a autorką projektu jest katowicka architekt Katarzyna Uszok-Adamczyk.

Kamienica przy ul. Chopina naznaczona tragedią

To kamienica, która od lat straszy w śródmieściu wielką wyrwą w zwartej zabudowie ul. Chopina. 23 października 2014 roku wydarzyła się tu tragedia. Jak ustalili śledczy, jeden z lokatorów kamienicy celowo rozkręcił elementy instalacji gazowej w łazience swojego mieszkania, czym doprowadził do wybuchu gazu. Był on tak potężny, że zrujnował całą część kamienicy od strony ul. Chopina i poważnie uszkodził sąsiedni budynek przy Chopina 16. W wyniku wybuchu zginęło małżeństwo dziennikarzy Brygida Frosztęga-Kmiecik, Dariusz Kmiecik i ich dwuletni syn, Remigiusz. Po kilku dniach w szpitalu zmarł, nie odzyskując przytomności, również mężczyzna, który przyczynił się do tej tragedii. Prawdopodobnie sprawca wybuchu był sfrustrowany osobistymi niepowodzeniami, które miały doprowadzić go do widma rychłej eksmisji z mieszkania przy Chopina 18.

Od tego czasu kamienica stoi zrujnowana, otoczona jedynie płotem od strony ul. Chopina. Nieruchomość przechodziła w tym czasie z rąk miasta do prywatnych, w końcu kupił ją krakowski deweloper Wawel Service, który w Katowicach jest znany z takich inwestycji mieszkaniowych jak osiedla Bytkowska Park i Na Koszutce.

Krakowski deweloper chce rewitalizować zrujnowaną ponad 120-letnią katowicką kamienicę

Teraz deweloper chce przystąpić do odbudowania tej kamienicy z 1899 roku, wzniesionej w stylu historyzmu. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, ale wg dokumentów związanych ze wnioskiem o pozwolenie na budowę, projekt jego odbudowy nie wymagał ustaleń z konserwatorem zabytków.

Jak przekonuje przedstawicielka dewelopera, projekt odbudowy kamienicy przy Chopina 18 w Katowicach ma być dla firmy modelowym przykładem rewitalizacji budynku w centrum miasta.

- W naszej opinii kamienica, o której mowa, jest perełką architektoniczną na mapie Śląska. My, jako Wawel Service, chcielibyśmy nadać jej nowe życie - mówi Anna Haczyk, dyrektor marketingu Wawel Service w rozmowie z portalem 24kato.pl. - Planujemy rewitalizację obecnej części oraz rozbudowę, przy czym za priorytet stawiamy sobie maksymalne odzwierciedlenie dawnego wyglądu tej kamienicy a dobudowana część ma całkowicie współgrać z tą historyczną - dodaje.

Jak przekonuje Haczyk, Katowice, ich tradycja i urbanistyka są dla firmy szczególnie bliskie i ważne, dlatego wszystkie działania związane z rewitalizacją kamienicy przy ul. Chopina są podyktowane poszanowaniem dla tradycji i historii.

- W inwestycji będziemy oferować mieszkania na sprzedaż, gdzie właściciele sami zdecydują, czy chcą zamieszkać w historycznej kamienicy czy też przeznaczyć je na cele inwestycyjne, czyli na wynajem. Większość lokali to będą małe mieszkania o powierzchni od 26m2, ale przewidujemy też kilka większych apartamentów. W budynku będzie zamontowana winda - informuje dyrektorka marketingu Wawel Service.

Szacowany termin rozpoczęcia prac na rewitalizacją kamienicy przy ul. Chopina 18 w Katowicach to druga połowa 2024 roku. Prace mają potrwać około 2-3 lata.

Bwa katowice

Może Cię zainteresować:

Budynek BWA w Katowicach zabytkiem? Wojewódzki Konserwator wszczął postępowanie o wpis tego obiektu do rejestru zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

13/12/2023

Warszawska katowice zima

Może Cię zainteresować:

Ulica Warszawska w Katowicach odzyskała dawny blask. Rewitalizacja tej arterii dobiegła końca

Autor: Redakcja

13/12/2023

Kamienica katowice rynek mcdonalds 01

Może Cię zainteresować:

W kamienicy przy Rynku w Katowicach ma powstać duża restauracja McDonald's. Sklep z tkaninami musi się wynieść

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon